Ponowne przeliczenie emerytury. Dla kogo i ile można zyskać?
Oprac.: Tomasz Kromp
Wielu emerytów i rencistów może mieć szansę na podniesienie świadczenia z ZUS. Wszystko za sprawą ponownego przeliczenia emerytury. Jednakże, by móc złożyć odpowiedni wniosek, trzeba spełnić określone warunki. Kto może starać się o ponowne przeliczenie emerytury i kiedy warto to zrobić?
Spis treści:
Kiedy warto w 2023 przeliczyć emeryturę?
Seniorzy chcący podnieść wysokość swojego świadczenia emerytalnego lub renty z ZUS mogą złożyć wniosek o jego ponowne przeliczenie. Wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych obliczy nową wysokość świadczenia. Warto wspomnieć, że emerytura przeliczona na nowo może okazać się mniejsza, jednak w takiej sytuacji można być spokojnym – ZUS nie obniży wysokości świadczenia.
Po wpłynięciu wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ZUS ponownie przeliczy wysokość emerytury lub renty od miesiąca, w którym złożyło się wniosek. Podstawą prawną ponownego przeliczania emerytur jest art. 108-113 ustawy z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Wysokość świadczeń emerytalnych zależy od publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny tablic ukazujących średnie dalsze trwanie życia kobiet i mężczyzn. Kiedy warto w 2023 roku przeliczyć emeryturę? Okazuje się, że na ponownym przeliczeniu najbardziej skorzystają osoby, które nabyły prawo do otrzymywania świadczeń emerytalnych pomiędzy kwietniem 2022 roku a marcem 2023 roku. Z informacji przekazanych przez prezes ZUS wynika, że emerytury tych osób mogą wzrosnąć o 3,7 proc. lub o 4,1 proc. (w zależności od wieku przejścia na emeryturę).
Najnowsze tablice pozwalają obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat o 3,7 proc. wyższą, a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. wyższą niż według poprzednich tablic.
Kiedy ZUS może ponownie przeliczyć emeryturę?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może ponownie przeliczyć emeryturę na wniosek seniora. Jakie dokumenty trzeba złożyć w ZUS-ie? Na pewno będzie potrzebny wniosek ERPO, który można pobrać ze strony internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do tego trzeba załączyć dokumenty potwierdzające staż pracy oraz wynagrodzenie. Mowa tu o tych dokumentach, które wcześniej nie były wysyłane do ZUS-u. Niedołączenie tych dokumentów może w niektórych przypadkach poskutkować odrzuceniem wniosku o ponowne przeliczenie emerytury.
Warto pamiętać, że według nowych przepisów, ponowne przeliczenie emerytury jest możliwe tylko raz w ciągu roku. Wcześniej takie działanie było możliwe raz na kwartał.
Kto może starać się o ponowne przeliczenie emerytury?
Dobrze wiedzieć, że nie każdy może starać się o ponowne przeliczenie emerytury. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, odpowiedni wniosek mogą złożyć emeryci, którzy po przyznaniu świadczenia pracowali i odprowadzali składki emerytalne. Jeżeli senior nie pracował, a tym samym nie odprowadzał składek, ponowne przeliczenie emerytury raczej nie spowoduje podwyższenia świadczenia.
ZUS przeliczy również emeryturę seniorom nieaktywnym zawodowo, ale tylko pod warunkiem okazania dokumentów potwierdzających okresy składkowe, które wcześniej nie były składane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warto zaznaczyć, że ZUS przelicza ponownie emeryturę wyłącznie na wniosek.
Przeczytaj też: