Posiadasz taki kod PIN? Natychmiast go zmień
Oprac.: Łukasz Piątek
Ten niewielki kawałek plastiku pozwala na szybkie i wygodne płacenie za towary i usługi oraz na błyskawiczny dostęp do gotówki. Karta płatnicza, bo o niej właśnie mowa bez wątpienia zrewolucjonizowała rynek i pomimo wprowadzenia nowszych metod rozliczania transakcji, nadal jest bardzo często wykorzystywana przez Polaków. Niestety spora część społeczeństwa ustawiając łatwy do odszyfrowania kod PIN do karty, sama prosi się o poważne kłopoty.
Czym jest kod PIN?
Banki stosują rozmaite zabezpieczenia w dostępie do finansów, które mają chronić ich klientów przed złodziejami. W aplikacjach mobilnych ustawiamy skomplikowane hasła, które po jakimś czasie często ulatują nam z pamięci. To samo dotyczy PIN-u do kart płatniczych, za pomocą których najczęściej płacimy podczas dokonywania zakupów.
Kod Pin (Personal Identification Number) to czterocyfrowy kod zabezpieczający transakcje dokonywane kartą płatniczą. Kod PIN potwierdza, że transakcja karta dokonywana jest przez osobę do tego upoważnioną. Ponadto kod PIN służy właścicielowi karty płatniczej do autoryzacji transakcji w terminalach w punktach handlowo-usługowych oraz podczas wpłacania lub wypłacania gotówki w bankomatach.
Nigdy nie ustalaj takiego kodu PIN
Ustalając kod PIN do karty płatniczej wiele osób kieruje się wygodą - wówczas czterocyfrowy kod jest łatwą do zapamiętania kombinacją cyfr. Bardzo często ustalony przez właściciela karty kod jest odpowiednikiem roku jego urodzenia. A na takie rozwiązania złodzieje zacierają ręce. Dlaczego?
Otóż dwie pierwsze cyfry składać się będą z kombinacji 19 i 20, co w przypadku utraty karty na rzecz złodzieja, niebywale ułatwia przestępcy rozszyfrowanie dwóch pozostałych cyfr.
Nick Berry, analityk danych firmy Meta, podzielił się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi najbardziej niefortunnych kodów zabezpieczających, które nie chronią nas przed niechcianą stratą funduszy. Złodzieje doskonale zdają sobie sprawę, jakich kodów najczęściej używają klienci banków i skrzętnie z tej wiedzy korzystają.
Takiego kodu PIN lepiej nie ustawiaj dla swojej karty płatniczej:
- 1234
- 1111
- 0000
- 1212
- 7777
- 1004
- 2000
- 4444
- 2222
- 6969
- 2580
Pamiętajmy również, by nigdy nie zapisywać ustalonego kodu PIN, na wypadek, gdybyśmy go zapomnieli. Jeśli już zdarzy nam się zapomnieć, jaki kod zabezpieczający przynależy do naszej karty, zgłośmy się do banku, gdzie bez problemu po procesie weryfikacji będziemy mogli ustawić nowy PIN.
Oszustwa przy bankomatach. Wyłudzanie/kopiowanie PIN-ów
Dla oszustów bankomaty to jeden z konkretniejszych celów. Policja od lat informuje o sposobach, które wykorzystują, aby okraść klientów banków. Wszelkiego rodzaju nakładki, mechanizmy blokujące karty instalowane są przez przestępców na zewnątrz bankomatów. Warto więc zwrócić uwagę, czy ten, z którego chcemy skorzystać, nie różni się niczym od pozostałych.
- Każdy kontrolujący pracownik oraz klient, przy zachowaniu pewnej dozy ostrożności, jest w stanie zauważyć dodatkowe urządzenia dołączone do bankomatu - podkreśla policja.
Z jakich metod najczęściej korzystają oszuści? Uważaj, jeśli karta zostanie zablokowana w czytniku. To podstawa jednego z mechanizmów, który nazwany jest dard trapping - "pętla libańska" lub "algierskie V". Jak czytamy na stronie policji, to przechwycenie karty poprzez umieszczenie w bankomacie specjalnej konstrukcji, PIN jest podglądany lub wyłudzany telefonicznie podczas "pomocy" prawowitemu posiadaczowi karty, a następnie dochodzi do realizacji transakcji przez oszustów.
Jak to wygląda w praktyce?
- Włożona do bankomatu karta jest blokowana w czytniku i nie można jej z powrotem wyjąć. Kręcący się w pobliżu bankomatu oszuści oferują "pomoc" posiadaczowi karty, namawiając go niejednokrotnie do powtórnego wprowadzenia w ich obecności kodu PIN. Gdy rzekoma pomoc okazuje się nieskuteczna, doradzają klientowi udanie się do banku zarządzającego bankomatem, a sami wyciągają za pomocą pętli zablokowaną kartę. W ten sposób wchodzą w posiadanie karty i kodu PIN - informują funkcjonariusze Policji Podlaskiej.
Oszuści potrafią też skopiować kartę wraz z numerem PIN, to tzw. skimming bankomatowy. Do tego potrzebują specjalną kamerkę/skaner, które doczepiają do bankomatów. Nową kartę stworzoną na podstawie skopiowanych informacji, wykorzystują do płatności w różnych miejscach lub dokonują nią wypłat z bankomatów.