Potężna śnieżyca uderzy w Polskę. To będzie pogodowy armagedon!

Wiele wskazuje na to, że zima w Polsce pokaże, na co ją stać. Nad Polskę nadciąga ogromna śnieżyca, a po niej czeka nas dwucyfrowy mróz. Intensywne opady śniegu mogą dać się we znaki Polakom – czeka nas paraliż na drogach i przerwy w dostawie prądu. Czego jeszcze możemy się spodziewać w grudniu?

W Polsce czeka nas atak zimy. Potężna śnieżyca nadciąga!
W Polsce czeka nas atak zimy. Potężna śnieżyca nadciąga!Jan Graczynski/East NewsEast News

Astronomiczna zima rozpocznie się już niebawem, ale da się Polakom we znaki wcześniej. Wiele wskazuje na to, że zima w Polsce pokaże, na co ją stać. Tak wynika z prognoz serwisu dobrapogoda24.pl.

Potężna śnieżyca uderzy w Polskę

Polska stanie się centrum pogodowego armagedonu? Na to wskazują najnowsze prognozy
Polska stanie się centrum pogodowego armagedonu? Na to wskazują najnowsze prognozy123RF/PICSEL

W drugiej połowie grudnia napłynie do nas zimna masa powietrza arktycznego, przez co chwyci dwucyfrowy mróz. Według najnowszych prognoz, miejscami temperatura może spaść poniżej -20/-10 stopni C.

- W najbliższych dniach musimy bardzo uważnie śledzić trajektorię ośrodków niżowych i stref frontowych podążających w rejon Polski, bo między 9-13 grudnia w wielu regionach mogą przynieść potężne śnieżyce, paraliż na drogach i lokalne przerwy w dostawie energii elektrycznej - czytamy w serwisie dobrapogoda24.pl.

To nie koniec "pogodowych atrakcji", jakie zaserwuje nam zima. Po przejściu śnieżyc niże i układ wyżowy w głąb Europy zaciągną o wiele chłodniejszą masę powietrza. A ta nadciągnie również nad Polskę.

- To ochłodzenie również musimy śledzić, bo istnieje ryzyko silniejszego mrozu, co najmniej przez jedną, dwie noce - podaje serwis. Silniejszy mróz jest prognozowany około 14 grudnia.

Prognoza pogody na weekend 10 - 11 grudnia 2022

Do końca tego tygodnia nie czekają nas gwałtowne zmiany w pogodzie
Do końca tego tygodnia nie czekają nas gwałtowne zmiany w pogodzie123RF/PICSEL

Wszystko przed nami. Póki co, pierwszy tydzień grudnia przyniósł pochmurne dni z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Na północy kraju nadal mogą się pojawiać marznące opady, a od czwartku (8 grudnia) IMGW prognozuje więcej słońca, a mniej opadów. Do końca tygodnia nie czekają nas gwałtowne zmiany w pogodzie.

W czwartek i piątek mniej chmur i mniej opadów, zwłaszcza w zachodniej części Polski. Chłodniej na północy, około 1°C, cieplej na południu kraju, do 5°C. Noce z niewielkim mrozem czekają mieszkańców Suwalszczyzny. W dolinach górskich temperatura spadnie około -5°C.

W sobotę  na zachodzie i południu wystąpią opady śniegu, a na wschodzie deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 0°C na południowym zachodzie do 4°C nad morzem i 7°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni.

IMGW podaje, że w niedzielę jest nadzieja na więcej słońca, tylko nad morzem i na Podkarpaciu wystąpi przelotny śnieg. Niestety może być nieco chłodniej, a w nocy wystąpić mróz do -7°C, a w dzień od -2°C  do 1°C.

Pogoda na Boże Narodzenie 2022. Będą białe święta?

Polacy przygotowują się do świąt. Pozostaje tylko pytanie, czy będą białe
Polacy przygotowują się do świąt. Pozostaje tylko pytanie, czy będą białe Oleg Marusic/REPORTER East News

Pogoda na Boże Narodzenie 2022 i prognozy meteorologów raczej nie pozostawiają złudzeń, jeśli chodzi o opady śniegu w święta. W prawie całej Polsce prognozowane są dodatnie temperatury w ciągu dnia. Jednak nic straconego - święta mogą być białe pod pewnymi warunkami.

Kluczowy jest poprzedzający je tydzień. Według meteorologów może on obfitować w opady śniegu. To, czy święta będą białe, zależy od regionu i tego, czy warstwa białego puchu się utrzyma. Dane sugerują spadki temperatur do -7 °C. Jeśli prognozy się potwierdzą, to pogoda na Boże Narodzenie 2022 może nas pozytywnie zaskoczyć: mróz sprawi, że warstwa śniegu utrzyma się do świąt.

***

Kawa na zamówienie
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas