Reklama

Preselekcja do Konkursu Eurowizji 2022. Polska wybierze reprezentanta

Eurowizja 2022 odbędzie się w maju. A już 19 lutego dowiemy się, kto będzie reprezentował Polskę w Turynie. Podczas koncertu "Tu bije serce Europy", czyli polskich eliminacji na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji, usłyszmy 10 utworów.

Eurowizja 2022: Kiedy się odbędzie?

66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się, dzięki zeszłorocznej wygranej zespołu Maneskin, w Turynie we Włoszech. Koncerty półfinałowe i wielki finał zaplanowano w hali Pala Alitour (PalaOlipico), w dniach 10-14 maja. W wielkim finale zaprezentuje się aż 41 krajów. Obecnie trwają preselekcje do Eurowizji 2022

Preselekcje do Eurowizji 2022 - eliminacje do konkursu w Polsce

Kto będzie reprezentował Polskę na Eurowizji 2022? O tym dowiemy się podczas Koncertu Finałowego Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022. Swoje utwory zaprezentuje 10 wykonawców. Koncert "Tu bije serce Europu! Wybieramy hit na Eurowizję" odbędzie się 19 lutego. Początek o godzinie 20.00. Wydarzenie transmitowane będzie na antenie TVP 2 i TVP Polonia i poprowadzą je: piosenkarz Rafał Brzozowski, Ida Nowakowska i prezenterka Małgorzata Tomaszewska. Aleksander Sikora oraz Marek Sierocki odpowiadać będą za relację za kulisami.

Reklama

Lista uczestników koncertu ""Tu bije serce Europu! Wybieramy hit na Eurowizję":

  • Ania Byrcyn  - "Dokąd?"
  • Daria  - "Paranoja"
  • Emila Dębska  (Mila) - "Wszystko czego potrzebuję"
  • Karolina Lizer  - "Czysta woda"
  • Karolina Stanisławczyk & Chika Toro  - "Ruch"
  • Kuba Szmajkowski  - „Zakochany”
  • Lidia Kopania  - „Dlaczego do boli”
  • Krystian Ochman  - "Rzeka"
  • Julia i Wiktoria Szlachta  - "Drogowskazy"
  • Unmute  - "Głośniej niż decybele"

Podczas koncertu wystąpią także zaproszeni goście, m.in. byli reprezentanci Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji: Justyna Steczkowska (1995), Kasia Moś (2017), zespół Blue Café (2004) i Rafał Brzozowski (2021). Pojawi się także Viki Gabor, zwyciężczyni 17. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci i Sara James, która reprezentowała nasz kraj na 19. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2021 roku. 

Preselekcje do Eurowizji 2022. Koncert "Tu bije serce Europy" - głosowanie

W ramach koncertu finałowego także widzowie będą mogli zagłosować na swojego faworyta. Uruchomiony zostanie system teległosowania. Reprezentant na Eurowizję zostanie wyłoniony dzięki sumie głosów jurorów i widzów.

Eurowizja 2022: Albania

W tym roku Albanię będzie reprezentować Ronela Hajati z piosenką "Sekret". 33-letnia Ronela Hajati od najmłodszych lat interesowała się muzyką i tańcem. Sławę przyniósł jej singiel "Mala Gata", który ukazał się w 2013 roku. Jednak jej kariera zaczęła nabierać tempa dopiero od 2019 roku, a w zeszłym roku wokalistka wydała swoją debiutancką płytę pod tytułem "RRON". 

Eurowizja 2022: Belgia

Belgię w konkursie Eurowizji zaprezentuje Jérémie Makiese, który w zeszłym roku został laureatem programu muzycznego "The Voice od Belgique". Wokalista pochodzi z Antwerpii. Nie wiadomo jeszcze, jaki utwór wykona w Turynie. 

Eurowizja 2022: Bułgaria

Intelligent Music Projec zostali reprezentantami Bułgarii. Rockowy zespół składa się z Bissera Iwanowa, Sławina Sławczewa, Iwo Stefanowa, Ronniego Romero, Dimitera Sirakowa, Stojana Jankułowa oraz założyciela Milena Wrabewskiego. Formacja powstała w 2010 roku, a część członków ma już na swoim koncie muzyczne sukcesy, m.in. zwycięstwo w programie "X-Factor" lub reprezentowanie kraju na Eurowizji w 2007 i 2013 roku. Zespół w tegorocznej edycji zaprezentuje anglojęzyczny utwór "Intention".

Eurowizja 2022: Czarnogóra

Czarnogórę podczas Eurowizji reprezentować będzie Vladana Vučinić z utworem "Breathe". 35-letnia wokalistka ma na swoim koncie jeden album studyjny, który ukazał się w 2010 roku. We wcześniejszych latach próbowała swoich sił w preselekcjach do Eurowizji w Serbii i Czarnogórze.

Eurowizja: Czechy

W Czechach w preselekcji do Eurowizji 2022 zwyciężył zespół Domi. Zespół został założony w 2018 roku w Wielkiej Brytanii, a członkowie pochodzą z Czech i Norwegii. W skład grupy wchodzi wokalistka Dominika Haškova, gitarzysta Casper Hatlestad z Stavanger oraz klawiszowiec Benjamin Rekstad z Nesodden. Zespół wykonuje muzykę łączącą pop i elektro.

Eurowizja 2022: Grecja

Grecja również wybrała swoją reprezentantkę. Do Włoch pojedzie Amanda Tenfjord. To młoda wokalistka, która sama komponuje i pisze teksty. W mediach społecznościowych zdradziła, że jej eurowizyjny utwór jest emocjonalną balladą.

Eurowizja 2022: Gruzja

Gruzję na Eurowizji 2022 zaprezentuje Cyrk Mircus. Zespół składa się z artystów, którzy marzyli o karierze cyrkowej, lecz nie udało im się dostać do akademii cyrkowej. Grupa nie zdradziła jeszcze, jaki utwór wykona w Turynie. 

Eurowizja 2022: Holandia

Holandia w bieżącym roku postawiła na wokalistkę o pseudonimie S10, znaną także jako  Stien den Hollander. Artystka zadebiutowała w wieku 17 lat, wydając swoją płytę „Snowsniper”.  Jej utwory łączą w sobie rap i pop alternatywny. Wiadomo, że piosenkę konkursową Stien den Hollander wykona w ojczystym języku. 

***

Zobacz także:

Eurowizja 2022: Skandal w ukraińskich preselekcjach

Rafał Brzozowski konstruktywna marka Niedźwiedzkiego

Kontrowersyjni uczestnicy Eurowizji. Pamiętacie ich jeszcze?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Eurowizja 2022 | Eurowizja | piosenka | muzyka | piosenki | piosenkarka | piosenkarz | muzycy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy