"Prezent" dla polskich emerytów. Kto może liczyć na darmową komunikację miejską?

Darmowa komunikacja miejska to z pewnością marzenie niejednego emeryta. Zwłaszcza, że inflacja nie odpuszcza i przez cały czas daje się we znaki. To jednak przywilej dla niektórych. Jaka grupa emerytów może korzystać z darmowych przejazdów? Jakie muszą spełnić warunki? Wyjaśniamy.

Wybrani seniorzy mogą podróżować komunikacją miejską za darmo
Wybrani seniorzy mogą podróżować komunikacją miejską za darmoARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News

Inflacja, która nie zwalnia tempa i wszechobecna drożyzna dają nam w kość od dłuższego czasu. Dlatego też darmowa komunikacja miejska z pewnością byłaby sporym udogodnieniem dla seniorów w tym trudnym czasie.

Darmowa komunikacja miejska dla emerytów

Komunikacja miejska w Warszawie
Komunikacja miejska w WarszawieAdam Burakowski/REPORTEREast News

Kto może korzystać z darmowej komunikacji miejskiej? Wybrana grupa może już korzystać z takiego "prezentu", inni będą mieli taką możliwość za dopiero za jakiś czas.

Okazuje się, że w tym celu trzeba spełnić jeden warunek. A jest nim osiągnięcie określonego wieku - aby móc korzystać z darmowej komunikacji miejskiej, trzeba mieć ukończone 70 lat. 

Wówczas przejazdy autobusami, tramwajami i innymi pojazdami wchodzącymi w skład miejskiej komunikacji jest darmowe. W trakcie kontroli należy jedynie okazać dowód osobisty lub legitymację emeryta.

Komunikacja miejska. Zniżki dla emerytów i rencistów

Komunikacja miejska za darmo? Mogą z niej korzystać wybrani seniorzy
Komunikacja miejska za darmo? Mogą z niej korzystać wybrani seniorzyJacek Dominski/REPORTEREast News

W tym miejscu warto dodać, że emeryci mogą się starać o specjalne zniżki na przejazdy komunikacją miejską. Dzięki temu będą mogli taniej podróżować po mieście.

Warunki ich przyznawania, jak i ulgi przysługujące seniorom, różnią się w zależności od miasta.

Osoby uprawnione do korzystania z ulg określają zazwyczaj uchwały rady miasta. Zazwyczaj emeryci i renciści do ukończenia 70. roku życia mogą korzystać z 70-procentowej zniżki.

Dokumentem potwierdzającym - podobnie jak w przypadku darmowych przejazdów komunikacją - jest legitymacja emeryta lub prawomocna decyzja o przyznaniu świadczeń emerytalnych i dokument tożsamości.

W Warszawie osoby, które ukończyły 65 lat mogą kupić roczny bilet seniora w cenie 50 zł. Natomiast w Szczecinie z 50-procentową zniżką mogą podróżować 55-letnie kobiety i 60-letni mężczyźni.

We Wrocławiu od 2022 roku z przejazdów mogą korzystać seniorzy, którzy ukończyli 65 lat.

I tak, mężczyźni, którzy przekroczą 65 lat, osiągną nie tylko wiek emerytalny, ale również będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej.

Na tego typu udogodnienia będą musiały poczekać panie, których wiek emerytalny to 60 lat. Zgodnie z prawem mogą wystąpić o 50-procentową zniżkę na przejazdy z tytułu bycia emerytem. Na tańszych biletach mogą podróżować do momentu osiągnięcia wieku, w którym będą już mogły jeździć za darmo.

Tadeusz Drozda: Obecny czas jest dla mnie ukoronowaniem statusu emerytaNewseria Lifestyle

Z kolei w Katowicach bezpłatne przejazdy przysługują osobom, które ukończyły 70. rok życia. Emeryci i renciści po osiągnięciu wieku 60 lat, po stolicy Śląska mogą podróżować ze zniżką w wysokości 50 proc.

W Łodzi bezpłatne przejazdy przysługują osobom po 70-tce, a emeryci i renciści mają prawo do ulgowych biletów (50-proc. zniżka). Ze zniżek można korzystać również w innych miastach, np. w Krakowie, Gdańsku czy Gdyni.

***

Anna Świątczak u Katarzyny Zdanowicz: Doświadczyłam spotkania z BogiemINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas