Proktolog wskazał najgorszy papier toaletowy. Wywołał wielką dyskusję

Temat z pozoru może wydawać się błahy, a nawet odrobinę humorystyczny, ale kiedy mowa o zdrowiu, powinniśmy potraktować go poważnie. Otóż to, jakiego papieru toaletowego używamy na co dzień, może mieć duży wpływ na ryzyko pojawienia się różnych, nieprzyjemnych dolegliwości.

Który rodzaj papieru toaletowego może przyczyniać się do powstania dolegliwości zdrowotnych?
Który rodzaj papieru toaletowego może przyczyniać się do powstania dolegliwości zdrowotnych?123RF/PICSEL

Proktolog wskazuje najgorszy papier toaletowy

O tym, jak na co dzień nie przykładamy uwagi do oszczędzania, można się przekonać m.in. w sytuacji, gdy podczas wizyty w toalecie, zwłaszcza tej publicznej, mamy do czynienia z ostatnim listkiem papieru toaletowego. Papier toaletowy w gruncie rzeczy stał się nieodłącznym elementem naszego życia, a skoro mowa o życiu, to wielu uważa, być może niesłusznie, że jest ono, właśnie jak wspomniany papier - długie, szare itd.

Żarty na bok, bowiem korzystanie z papieru toaletowego może mieć duży, negatywny wpływ na nasze zdrowie. A uściślając - rodzaj papieru toaletowego. Głos w tej sprawie zabrał proktolog dr n. med. Łukasz Gmerek.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów papieru toaletowego - różnią się one kolorem, zapachem, strukturą itd. W ofercie sprzedażowej można również dostać papier toaletowy nawilżany i chusteczki higieniczne nawilżane.

Łukasz Gmerek przyjrzał się papierom toaletowym i ze swojej naukowej perspektywy wskazał, który papier może zwiększać ryzyko powstawania pewnych dolegliwości.

"Na co dzień najlepiej stosować papier miękki i suchy. Stosowanie mokrego papieru, nawilżanych chusteczek, powoduje odparzenia skóry wokół kanału odbytu. W ciepłym i wilgotnym środowisku dochodzi do rozwoju grzybicy, która objawia się świądem" - tłumaczy lekarz w swoim krótkim materiale wideo na platformie TikTok.

Film lekarza wywołał dyskusję

Film doktora cieszy się ogromną popularnością, o czym świadczy m.in. ponad tysiąc komentarzy zamieszczonych pod nagraniem. Internauci dzielą się w nich swoimi spostrzeżeniami i niektórzy nie zgadzają się z lekarzem.

"Trzeba umieć używać. Po mokrym wystarczy użyć suchego. Dzięki temu jest zarówno czysto jak i sucho" - wskazuje jedna z użytkowniczek. Tego samego zdania jest internauta "Domino", który pisze: "Jedziesz pierwsze podtarcie na sucho, potem na mokro i na sucho na koniec".

Z kolei Pani Natalia spotkała się z zupełnie innym zaleceniem ze strony lekarza. Tak opisuje swoje doświadczenie: "O masakara, a mi ostatnio proktolog powiedziała, żeby używać mokrych, bo nie ma podrażnień i tarć jak po suchym papierze".

Tak że tak, z prawdą jest jak... każdy ma swoją?

Urszula Szybowicz: Emocje odróżniają nas od innych istot i ja bym się ich nie bałaINTERIA.PL