Rak duszy

Rak duszy, to najbardziej osobista książka Ewy Woydyłło. Autorka opisuje w niej własną drogę do zawodu terapeuty uzależnień, przedstawia czytelnikom amerykańskich założycieli ruchu Anonimowych Alkoholików oraz legendarną historię ośrodka Hazelden. Opowiada, jak tam trafiła i komu zawdzięcza swoje umiejętności.

article cover
Wydawnictwo Literackie

Dużo miejsca poświęca roli rodziny, osób bliskich i przyjaciół w powodzeniu leczenia.
Książkę kończy niezwykła opowieść Ewy Woydyłło o kilkunastu latach podróżowania po dalekim Wschodzie (Kazachstan, Gruzja, Kirgistan, Mongolia, Kamczatka, Sachalin, Bhutan) w celu propagowania programu leczenia uzależnień. Te podróże między Ameryką a Wschodem upewniły autorkę w przekonaniu, że uzależnienie to choroba, na którą każdy cierpi tak samo, bez względu na zamieszkiwany kraj czy kontynent. Choroba, którą najlepiej leczyć we wspólnocie, dającej zrozumienie i oparcie.

"Czy alkoholik mongolski jest inny niż alkoholik litewski, ukraiński albo - powiedzmy to wyraźnie - amerykański? Odpowiadam: nie. Dzięki bezpośrednim kontaktom z alkoholikami w AA lub w trakcie leczenia (w ośrodkach więziennych też) mogłam się setki razy przekonać, że choroba jest zawsze taka sama, niezależnie od położenia geograficznego i kultury lub tradycji danego kraju. Różnić się może jedynie postrzeganie problemu przez poszczególne społeczeństwa. W krajach, gdzie dopuszczalne jest ostre pijaństwo, więcej ludzi przedwcześnie umiera i mniej próbuje przestać pić".
(Fragment książki)

Ewa Woydyłło jako psycholog zajmuje się leczeniem uzależnień w Ośrodku Terapii Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. W ramach Fundacji im. Stefana Batorego kieruje Regionalnym Programem Przeciwdziałania Uzależnieniom. Jej dziełem jest rozpowszechnienie w Polsce leczenia według tzw. modelu Minnesota, opartego na filozofii Anonimowych Alkoholików.

Pisze książki pełne wiary w nieskończone możliwości, jakie możemy w sobie odkryć, aby świadomie i z powodzeniem kierować swoim życiem.

Wydawnictwo Literackie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas