Ile trzeba zarabiać, by otrzymać pięć tysięcy złotych emerytury miesięcznie?

Choć dzisiejsi czterdziestolatkowie, a tym bardziej trzydziestolatkowie nie myślą jeszcze o emeryturze, to już dziś mogą sprawdzić, ile muszą zarabiać, by otrzymywać w przyszłości emeryturę wyższą niż minimalna. Główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich podał konkretne kwoty, na które będą mogli liczyć w przyszłości dzisiejsi pracownicy. Robią wrażenie?

ZUS przypomina, że dłuższy staż pracy gwarantuje wyższą emeryturę
ZUS przypomina, że dłuższy staż pracy gwarantuje wyższą emeryturę Marek BazakEast News

Po drugiej stronie barykady znajdują się emeryci, którzy pobierają rekordowo wysokie świadczenia. Jak poinformował rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski, najwyższa emerytura wypłacana jest obecnie na Śląsku. Mężczyzna co miesiąc otrzymuje ponad 48 tys. zł, a jego staż pracy wynosi 62 lata. Wśród kobiet najwyższe świadczenie - ponad 37 tys. zł pobiera mieszkanka woj. kujawsko-pomorskiego. Seniorzy otrzymujący tak wysokie świadczenia nie tylko zgromadzili na swoich kontach imponujące składki, ale przeszli na emeryturę bardzo późno - w większości po 80. roku życia.

Czym jest emerytura bez pracy?

Polski system emerytalny dopuszcza też emeryturę bez lat pracy, która przyznawana jest po pozytywnej opinii Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wcześniej należy jednak uzyskać odmowną decyzję w standardowym postępowaniu dotyczącym prawa do świadczenia. Emerytura bez pracy jest równa minimalnemu świadczeniu, które od marca 2024 roku wynosi 1780,96 zł brutto.

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wskazuje, że "Ubezpieczonym oraz pozostałym po nich członkom rodziny, którzy wskutek szczególnych okoliczności nie spełniają warunków wymaganych w ustawie do uzyskania prawa do emerytury lub renty, nie mogą - ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek - podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym i nie mają niezbędnych środków utrzymania, Prezes Zakładu może przyznać w drodze wyjątku świadczenia w wysokości nieprzekraczającej odpowiednich świadczeń przewidzianych w ustawie".

Ile trzeba pracować, by otrzymać pięć tysięcy emerytury miesięcznie?

Główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, Łukasz Kozłowski wyliczył, jakiej wysokości pensje dzisiejszych 30 latków mogą dać wyższe emerytury, niż minimalna. Z danych ekonomisty opisanych przez Business Insidera, wynika, że osoby, które w wieku 30 lat zarabiają dziś od 3722 zł do 5873 zł, otrzymają emeryturę w wysokości 3 tysięcy złotych. 

Na świadczenie w wysokości czterech tysięcy, będę mogli liczyć ci trzydziestolatkowie, którzy zarabiają dziś od od 4962 zł do 7831 zł, a na emeryturę w wysokości pięciu tysięcy - pracownicy zarabiający dziś od 6203 zł do 9789 zł. Oczywiście sporo zależy też od stażu pracy - im wyższy, tym większa emerytura spływać będzie co miesiąc na konto seniora.

Warto jednak pamiętać, że są to wyliczenia szacunkowe, a dzisiejsi pracownicy będą mogli funkcjonować w przyszłości w innym systemie emerytalnym. Nie zapominajmy również, że ZUS rozpatruje każdy przypadek indywidualnie.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas