Rewolucyjna zmiana na polskim lotnisku. Ułatwienie dla podróżujących

Port Lotniczy Lublin jako pierwsze lotnisko w Polsce uruchomił nowoczesne skanery prześwietlające bagaż pasażerów. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania kontrola bezpieczeństwa trwa o wiele krócej, a podróżni nie muszą wyjmować z walizek i plecaków urządzeń elektronicznych oraz płynów o pojemności do 100 ml.

Port Lotniczy Lublin uruchomił nowoczesne skanery 3D
Port Lotniczy Lublin uruchomił nowoczesne skanery 3D123RF/PICSEL

Rewolucyjne rozwiązanie na polskim lotnisku

Polskie porty lotnicze stają się coraz nowocześniejsze, a to m.in. za sprawą skanerów 3D do prześwietlania bagażu. Choć w takie urządzenia zainwestowały już lotnika w Krakowie czy w Warszawie, to jednak Port Lotniczy Lublin uruchomił je jako pierwszy.

"Nowoczesne urządzenia zainstalowane na lubelskim lotnisku wykorzystują technologię tomografii komputerowej 3D. Takie skanery, ale o większych gabarytach, działają skutecznie w lotniczych bagażowniach, ale także praktycznie na wszystkich drogowych i kolejowych przejściach granicznych w kraju. Ta technologia, w znaczący sposób, poprawia przepustowość lotniska" - informuje na swojej stronie Port Lotniczy Lublin.

Nowoczesne skanery CT zastąpiły dotychczas użytkowane skanery RTG starego typu. Dwie linie nowych skanerów zainstalowano w terminalu w miejscu dla odlatujących podróżnych, i jak przekazał Port Lotniczy Lublin - linie obsługujące bagaż podręczny pasażerów tworzą dwa zestawy urządzeń EDS CB (Explosive Detection System for Cabin Baggage) wraz z systemem transportu bagażu kabinowego i automatycznym powrotnikiem pojemników (kuwet) o długości ok. 18 m.

"Jest to bardzo duże udogodnienie dla naszych pasażerów, podnoszące komfort prowadzonej kontroli, ale również i dla pracowników bezpośrednio zajmujących się kontrolą bezpieczeństwa na naszym lotnisku, którzy mogą dokładniej identyfikować potencjalne zagrożenia. Brak konieczności wyjmowania z podręcznego bagażu urządzeń elektronicznych i płynów to zatem z jednej strony wygoda dla podróżujących i ograniczenie sytuacji stresujących, a z drugiej znacznie usprawnienie i przyśpieszenie czynności związanych z kontrolą bezpieczeństwa" - powiedział prezes Portu Lotniczego Lublin Krzysztof Matuszczyk.

Dzięki zastosowaniu skanerów 3D kontrola bezpieczeństwa trwa o wiele krócej
Dzięki zastosowaniu skanerów 3D kontrola bezpieczeństwa trwa o wiele krócej123RF/PICSEL

Kiedy kolejne skanery na polskich lotniskach?

Nowoczesne skanery prześwietlające w 3D bagaż podręczny pasażerów podczas kontroli bezpieczeństwa będą sukcesywnie wprowadzane na innych lotniskach w Polsce. Takie urządzenia zostały już kupione m.in. przez Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice.

Natalia Vince, rzecznik prasowy Kraków Airport w rozmowie z Interią potwierdziła, że obecnie trwa proces instalacji skanerów, a ich uruchomienie zaplanowane jest na wiosnę br. Urządzenia będą również dostępne na lotniskach w Rzeszowie, Poznaniu, Pyrzowicach i Warszawie.

Urszula Szybowicz: Emocje odróżniają nas od innych istot i ja bym się ich nie bałaINTERIA.PL