Róża. Obrazy i słowa

Portrety ludzkich dusz, na obrazach Romy Ligockiej.

article cover
Wydawnictwo Literackie

Publikacja pozwala nam zobaczyć twórczość autorki z zupełnie innej strony, odkryć jej nowy wymiar, pozwala nam poznać ją jako malarkę. Dla czytelników Romy Ligockiej będzie doskonałą okazją do zaznajomienia się z jej twórczością malarską, zaś osoby, które nie znają pióra artystki, z przyjemnością sięgną po ten tytuł ze względu na wybrane fragmenty tekstów.
Czy jej rysunki nie przypominają nam przypadkiem dzieł Edwarda Mucha? Ten Norweg tak samo odczuł i przedstawił sytuacje graniczne właściwe ludzkim istotom. Jednakowoż Munch jest chłodny, nawet wtedy gdy niebiosa roztaczają nad ziemią przyjazne światło. Roma Ligocka oraz jej kruche, podatne na zranienie postaci spoglądają na inny świat. Czy domyślają się lepszej egzystencji?

Dr Christop E. Palmer, Stuttgart

Uważam Romę Ligocką za najważniejszą żyjącą obecnie żydowską malarkę generacji, do której przynależy. Jej obrazy - subtelne, delikatne, przemawiające półgłosem - promieniują niezwykłą siłą i osobliwym urokiem.(...)

Nie wystarczy raz popatrzeć na te obrazy. Pierwszy rzut oka na nie to zaledwie zaproszenie do bliższego obcowania z nimi. Intymny dialog wewnętrzny z artystką czyni nas, odbiorców jej sztuki, bardziej refleksyjnymi, melancholijnymi i o wiele bogatszymi. Przemawia do naszej duszy tchnieniem erotyki, subtelnej lecz jakże głęboko zachodzącej za skórę. - dr Alana Gross, Tel Aviv

Wydawnictwo Literackie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas