Reklama

Reklama

Rząd wypłaci emerytom 1500 zł ekstra! Znamy termin

Emeryci mogą odetchnąć z ulgą - rząd ma bowiem dla nich dobrą wiadomość. Seniorzy, którzy otrzymali w tym roku czternastą emeryturę będą mogli liczyć na nią także w przyszłym roku. Ile wyniesie i kiedy będzie wypłacana?

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej w programie "Super Expressu" "Pieniądze to nie wszystko" odniósł się do kwestii czternastej emerytury i zdradził, czy jest szansa, by emeryci mogli na nią liczyć w 2023 roku. Zapytany o to, czy słowa premiera Mateusza Morawieckiego o planach ponownego przyznania jej emerytom były dla niego zaskoczeniem, odparł, że rząd od początku liczył się z taką ewentualnością: 

- powiedział, dodając, że politycy ostrożnie mówili o czternastej emeryturze, ponieważ ostateczna decyzja należy zawsze do Rady Ministrów. 

Reklama

- dodał. 

Podczas posiedzenia w sejmie Szwed zaznaczył także, że w planach budżetowych na przyszły rok są zapewnione pieniądze również na waloryzację na odpowiednim poziomie rent i emerytur oraz na 13. emeryturę.

Zobacz również: Wskazano najlepszy czas na przejście na emeryturę. Padają konkretne daty

Ile wyniesie "czternastka" w 2023 roku?

Stanisław Szwed przyznał w rozmowie, że seniorzy to grupa najmocniej narażona na szalejącą obecnie inflację:

- dodał. 

Ile wyniesie więc czternasta emerytura 2023 i kiedy seniorzy mogą się jej spodziewać? Czternastka wypłacana będzie prawdopodobnie na przełomie sierpnia i września 2023 roku. Wysokość świadczenia ma być wyższa, niż w tym roku - na pewno powyżej 1500 złotych. 

Co to jest trzynasta i czternasta emerytura?

Trzynasta emerytura to świadczenie wypłacane z urzędu od 2019 roku - od dwóch lat jest ono gwarantowane ustawowo dla wszystkich emerytów i rencistów. W 2022 roku wyniosła 1338,44 zł. 

Czternasta emerytura to jednorazowe, dodatkowe świadczenie pieniężne, wypłacane emerytom i rencistom, zwolnione z podatku dochodowego. Wysokość dodatkowego świadczenia jest uzależniona od wysokości otrzymywanego świadczenia głównego.

Zobacz również:

Jesteś na tej liście? Nawet nie wypełniaj wniosku o dopłatę do ciepła!


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 14. emerytura | 13. emerytura | emerytura | świadczenia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy