Reklama

Reklama

Jesteś na tej liście? Nawet nie wypełniaj wniosku o dopłatę do ciepła

Dopłatę do ciepła mogą otrzymać osoby ogrzewające swoje domy i mieszkanie gazem LPG, peletem czy olejem opałowym. Istnieją jednak pewne wyjątki - niektóre osoby z pewnością nie otrzymają dodatkowych środków. Czyje wnioski o dopłatę do ciepła nie zostaną rozpatrzone pozytywnie? Lepiej sprawdź, czy jesteś na liście.

Nowy dodatek do ciepła zakłada, że za ciepło mają zapłacić mniej nie tylko osoby ogrzewające domy węglem. Dopłatę mogą otrzymać również osoby, które używają w tym celu gazu LPG, peletu drzewnego, drewna kawałkowego czy oleju opałowego. Na dodatkowe pieniądze mogą też liczyć osoby korzystające z ciepła systemowego, które pochodzi z ciepłowni gazowych. Warto pamiętać o tym, że aby otrzymać pieniądze, źródła muszą znajdować się w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Zobacz również: Jak się przygotować do sezonu grzewczego? O tym musisz pamiętać

Reklama

Dodatek do ciepła - ile wynosi

Jednorazowy dodatek do ciepła dla gospodarstw domowych wynosi:

  • 3 tys. zł - gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na pelet drzewny lub inny rodzaj biomasy (bez drewna),
  • 2 tys. zł - gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy,
  • 1 tys. zł - gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, koza, kominek, ogrzewacz powietrza czy piec kaflowy zasilany drewnem,
  • 500 zł - gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany gazem LPG.

Odbiorcy ciepła sieciowego również zostali ujęci w ustawie. Ta przewiduje limity cen dla wytwórców w taki sposób, aby średni wzrost rachunków odbiorców nie przekroczył 42 procent. Według rządowych szacunków, odbiorcy ciepła mają zapłacić mniej za rachunki od 1 tys. do nawet 4 tys. zł.Zobacz również: Sezon grzewczy rozpoczęty. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Jesteś na tej liście? Nawet nie wypełniaj wniosku o dopłatę do ciepła

Okazuje się jednak, że nie wszyscy mogą otrzymać dodatkowe środki. Z nowego dodatku grzewczego nie mogą skorzystać osoby, którym przysługuje dodatek węglowy, jak i osoby korzystające z ciepła systemowego objętego ochroną przed podwyżkami. Dotyczy to domów i mieszkań, do których ciepło jest dostarczane z gazowych kotłowni należących do spółdzielni. W tym przypadku mieszkańcy są już objęci niższymi stawkami za gaz.

Co w przypadku, gdy składający wniosek deklaruje, że nie starał się już o dopłatę do węgla lub węgiel z gwarantowaną ceną nie przekraczającą 996, 60 za tonę? "Fakt" postanowił o to zapytać Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

"Zgodnie z przepisami ww. ustawy dodatek dla gospodarstw domowych nie przysługuje gospodarstwom domowym, objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego ani gdy na potrzeby danego gospodarstwa domowego zostało zakupione paliwo po cenie nie wyższej niż 996 zł brutto/tonę od przedsiębiorcy, któremu przysługiwała za to rekompensata" - odpowiedział na pytanie "Faktu".

Okazuje się, że nawet gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego został już złożony, ale jeszcze niewypłacony, taka osoba nie może złożyć wniosku o dopłatę do ciepła.

"Po to wprowadzono do wniosków dodatkową regułę zabezpieczającą w formie oświadczenia, że nie składał wcześniej żadnych wniosków. To pozwoli uniknąć przypadków obejmowania tego samego wnioskodawcy podwójnym świadczeniem pieniężnym w formie dodatków" - informuje resort w odpowiedzi na pytania "Faktu".

***

Zobacz również:

Ta kurtka to podstawa jesiennej garderoby. Marcelina Zawadzka już ją nosi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sezon grzewczy | ogrzewanie zimą

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy