Rzadki gość na polskim niebie. W jednych budzi zachwyt, w innych strach

Wygląda majestatycznie, gdy z rozłożonymi skrzydłami, które mogą mierzyć nawet półtora metra, szybuje po niebie. Jego lot i piękne ubarwienie budzą zachwyt wśród ornitologów, miłośników natury i strach wśród hodowców drobiu. Nadleśnictwo Kołaczyce schwytało w filmową pułapkę bardzo rzadkiego w Polsce ptaka, dzięki temu możemy z bliska zobaczyć i usłyszeć kurhannika.

Kurhannik w locie
Kurhannik w lociemriyawildlife123RF/PICSEL

Wylądował na Podkarpaciu

Miłośnicy ptaków i rzadkich zjawisk na polskim niebie znajdą dla siebie nie lada gratkę na profilu: “Nadleśnictwo Kołaczyce — Lasy Państwowe" w serwisie Facebook. Na krótkim filmie Piotr Łyszczarz uchwycił kurhannika znanego także jako myszołów długonogi lub Buteo rufinus.

Włóczykij ściśle chroniony

W Polsce kurhannik to rzadki widok. Zgodnie z Encyklopedią Leśną, prowadzoną przez Lasy Państwowe, ptak nie zakłada gniazd w naszym kraju, a miewa u nas jedynie międzylądowania podczas swoich wędrówek. Film opublikowano wczoraj, więc jak przystało na podniebnego wagabundę, dziś — w Dniu Włóczykija — Buteo rufinus może być już w zupełnie innym miejscu.

Kurhannik lądujący w gnieździe. Południowy Kazachstan
Kurhannik lądujący w gnieździe. Południowy Kazachstanedmongin123RF/PICSEL

Gość z azjatyckich stepów

Buteo rufinus to ptak z rodziny jastrzębiowatych z rzędu szponiastych. Jego ciało ma około pół metra długości, natomiast rozpiętość skrzydeł to 130 - 155 centymetrów — kurhanniki to wyjątkowo duże, jak na myszołowy, ptaki. Choć poszczególne osobniki mogą się różnic od siebie kolorem upierzenia, to ich charakterystyczną cechą jest głowa i pierś, która ma jaśniejszy kolor niż skrzydła i brzuch. Myszołów długonogi (tak można przetłumaczyć jego angielską nazwę) pochodzi z zachodniej Azji, w Polsce bywa przelotem, lecz jak zauważają miłośnicy ptaków — coraz chętniej zagląda do kraju nad Wisłą. Kurhanniki szczególnie upodobały sobie stepy i tereny rolnicze z lasami, można je dziś spotkać nie tylko w Azji, ale także we wschodniej i południowej Europie, a nawet w Afryce na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Podczas gdy miłośnicy ptaków z zachwytem w oczach wyglądają Buteo rufinus, hodowcy drobiu w oczach mają strach, gdyż kurhannik żywi się owadami, gadami i drobnymi ssakami, więc kurczęta czy młode kaczki to dla niego łatwy łup i smakowity kąsek.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, kurhannik jako gatunek zagrożony podlega ścisłej ochronie.

Żołna podbija Polskę. Ptak kocha ocieplenie klimatuPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas