Savoir vivre, czyli jak ułatwić sobie życie, Wojciech S. Wocław
Lekkość dobrych manier – jak stosować je na Facebooku, podczas karmienia piersią i w trakcie robienia selfie
W dobie poradników od nieperfekcyjnych pań domu, wszechobecnego coachingu i redefiniowania pojęcia dobrego wychowania książka poświęcona zasadom savoir vivre’u jest czymś wyjątkowym. Wojciech S. Wocław udowadnia, że także niezbędnym i fascynującym nawet dziś, w XXI wieku. "Savoir vivre, czyli jak ułatwić sobie życie" ukaże się 27 października.
Ogłada, konwenans towarzyski, znajomość zasad dobrego wychowania i umiejętne posługiwanie się nimi - wszystko to mieści się w pojęciu savoir-vivre’u, ale nie wyjaśnia jego najważniejszego znaczenia. W dosłownym tłumaczeniu jest to bowiem "sztuka życia", o czym doskonale pamięta Wojciech S. Wocław. Autor zdaje sobie sprawę, że "przeterminowane salonowe mądrości" zastąpił zbiór reguł stanowiący receptę na udane relacje międzyludzkie, pewność siebie i wygodę, której nie należy mylić z wygodnictwem.
"Savoir vivre, czyli jak ułatwić sobie życie" wielokrotnie odnosi się do palących problemów współczesnych miłośników dobrego wychowania. Porusza takie tematy jak karmienie piersią w miejscach publicznych, aktywność na Facebooku w obliczu utraty pracy czy savoir-vivre na jedną noc. Z drugiej strony autor nie ucieka od osadzenia we współczesnych realiach tematów uniwersalnych. Czy zawsze wypada życzyć "smacznego"? Kiedy można zapytać o przejście na "ty"? Jakich pytań najlepiej nikomu nigdy nie zadawać? Odpowiedzi nie są oczywiste, bo właściwe stosowanie reguł etykiety polega niekiedy na ich świadomym łamaniu. W końcu Wojciech S. Wocław opowiada o uniwersalnych zasadach odnajdywania się w kłopotliwym położeniu, dowodząc, że dobre wychowanie znacznie zmniejsza ryzyko znalezienia się w sytuacji bez wyjścia.
Wojciech S. Wocław - jest popularyzatorem zasad z zakresu savoir-vivre’u i etykiety w biznesie. Prowadzi szkolenia ze wspomnianych dyscyplin oraz ze sztuki wystąpień publicznych. Zawodowo zajmuje się również prowadzeniem wydarzeń, szczególnie tych związanych z operą i muzyką klasyczną.