Reklama

Reklama

Seniorów czekają podwyżki emerytur. Nie każdy skorzysta

Zmiany w emeryturach od lipca 2022 są nieuniknione. Wraz z dniem 1 lipca w życie wejdą zmiany w Polskim Ładzie, określane jako „Polski Ład 2.0”. Z nimi wiąże się przede wszystkim obniżka PIT z 17 na 12 procent. Spowoduje ona wzrost kwot netto wynagrodzeń wielu Polaków, ale pozytywne zmiany odczują również emeryci.

Wiele wprowadzonych w tym roku rozwiązań ma na celu poprawienie pogorszonej wskutek inflacji i rosnących kosztów życia sytuacji finansowej polskich emerytów. Jednym z nich jest zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, co w praktyce oznacza tyle, iż wielu emerytów w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Kolejna zmiana pojawi się w lipcu. Nie skorzystają jednak wszyscy.

Zobacz również: Dodatek do emerytury po 65. roku życia. Kto może skorzystać?

Reklama

Wyższa emerytura: dla kogo? Od kiedy?

Jedną z najważniejszych zmian podatkowych Polskiego Ładu to obniżenie głównej stawki podatku PIT z 17 proc. do 12 proc. Jak zapewnia rząd, na zmianach ma zyskać ponad 13 mln podatników. Poprawka wpłynie również na wysokość comiesięcznych świadczeń emerytów.

Od 1 lipca obowiązywać zacznie niższa stawka PIT w progu podatkowym 120 tys. zł. To przełoży się na comiesięczne świadczenia seniorów. Mowa jednak tylko o tych, których wypłaty z ZUS przekraczają 2,5 tys. zł brutto miesięcznie, a więc nie są zwolnione z podatku.

Jak będzie to wyglądać w praktyce? Oto przykłady:

  • Emerytura brutto 2550 zł — kwota netto teraz 2312 zł; kwota netto od lipca 2314,50 zł,
  • Emerytura brutto 2700 zł — kwota netto teraz 2423 zł; kwota netto od lipca 2433 zł,
  • Emerytura brutto 3500 zł — kwota netto teraz 3015 zł; kwota netto od lipca 3065 zł,
  • Emerytura brutto 4500 zł — kwota netto teraz 3755 zł; kwota netto od lipca 3855 zł.

Zobacz również: Nie tylko 13. i 14. emerytura. Oto wszystkie ulgi dla seniorów

Polski Ład dla seniorów - na co mogą jeszcze liczyć?

Polski Ład określa się największą rewolucją podatkową od lat. Było to nie lada wyzwanie dla każdego Polaka, a zmiany nie ominęły również seniorów.

Emeryci mogą już między innymi korzystać z nowego rozwiązania, jakim jest PIT-0. Na niego zdecydować mogą się jednak wyłącznie ci seniorzy, którzy wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego nie zdecydowali się na pobieranie emerytury, a kontynuację pracy zarobkowej.

Zobacz również: Na jakie świadczenia może liczyć żona po śmierci męża? Nie tylko renta

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Polski Ład | emerytura

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy