Sięgasz po kawę o poranku? Naukowcy mają dobre wiadomości. Obalili znany mit
Czarna i aromatyczna, o poranku wypełnia swoim zapachem cały dom – dając znak, że to najwyższy czas, by naładować baterie na cały dzień. Wielu z sięgnięciem po kubek nieco jednak zwleka, w obawie, że poranna kawa odwadnia i wypłukuje z organizmu cenne składniki. Naukowcy postanowili więc przyjrzeć się temu nieco dokładniej. I obalili powszechny mit.
Czy powinno się pić kawę? Naukowcy nie mają wątpliwości
Chociaż powszechnie uważana za wyjątkowo szkodliwą, wciąż znajduje się w kręgu zainteresowań naukowców. Kawa wykazuje prozdrowotne działanie na organizm. Jest źródłem przeciwutleniaczy i szeregu innych związków o korzystnym wpływie na ciało człowieka, a pita w umiarkowanych ilościach zmniejsza dodatkowo ryzyko przedwczesnej śmierci, rozwoju chorób układu krążenia, zespołu metabolicznego, cukrzycy typu II oraz niektórych nowotworów.
Zobacz również:
- Na andrzejki piekę proste, sprawdzone ciasto. Goście zawsze proszą o dokładkę
- Już czas! Zrób ciasto i niech leżakuje. Wyjdą najlepsze pierniczki
- To jeden z najlepszych dodatków do kilkudziesięciu dań. Bez problemu zrobisz we własnym domu
- Pięć przepisów na ciasta bez pieczenia– idealne na Boże Narodzenie i nie tylko
Badania wskazują dodatkowo, że picie kawy zmniejsza również ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, demencji, choroby Parkinsona i niektórych chorób wątroby. Nic więc dziwnego, że wielu "małą czarną" rozpoczyna każdy swój dzień. Wtedy jednak do głosu dochodzi powszechne przekonanie - zgodnie z którym kawa odwadnia i wypłukuje z organizmu cenne składniki. Czy na pewno? Eksperci przyjrzeli się temu nieco dokładniej.
Dlaczego kawa odwadnia organizm? Eksperci obalili powszechny mit
Powszechna opinia głosi, że kawa przyczynia się do odwodnienia organizmu, wypłukując z niego nie tylko wodę, ale również inne, cenne dla zdrowia składniki. Podobne przekonanie, według ekspertów, wynika z moczopędnego działania kofeiny. I chociaż prawdą jest, że kofeina delikatnie zwiększa produkcję moczu, badania wskazują jednak, że podobny efekt jest stosunkowo słaby, nie prowadząc do znacznej utraty płynów z organizmu.
W kawie znajdują się bowiem substancje o tajemniczej nazwie - diuretyki. Te pomagają nerkom w usunięciu soli i wody z organizmu, sprawiając, że po wypiciu filiżanki kawy czujemy potrzebę skorzystania z toalety. Ale chociaż kawa działa lekko moczopędnie, nie wypłukuje substancji mineralnych i nie odwadnia - przekonują eksperci na łamach czasopisma naukowego Journal of American College of Nutrition.
Czy kawa źle wpływa na organizm?
Kawa, spożywana w rozsądnych ilościach, nie tylko nawodni, ale również dostarczy cennych składników odżywczych. Eksperci mówią, że dziennie na nasz stół trafić powinny trzy, do maksymalnie pięciu filiżanek kawy.
Czy nie zaszkodzi? Bynajmniej. Jedna filiżanka kawy w swoim składzie zawiera około 7 mg magnezu. Kiedy jednak w ciągu doby sięgniemy po około cztery filiżanki czarnego napoju, w ciągu 24 godzin wydalimy przez nerki około 4 mg magnezu - według ekspertów, wyjątkowo mało. Dzienne zapotrzebowanie na ten składnik wynosi bowiem od 300 do 400 mg na dobę.