Skutków ich siły często nie da się przewidzieć. Jak powstają groźne orkany?

Cyryl, Ksawery, Dudley i Eunice siały spustoszenie w całej Europie. Nie są to jednak imiona starożytnych wodzów wojowniczych plemion, a nazwy gwałtownych zjawisk pogodowych, które niedawno nawiedziły nasz kontynent.

Orkan Ciaran niedawno nawiedził Europę. Nie obyło się bez ofiar śmiertelnych
Orkan Ciaran niedawno nawiedził Europę. Nie obyło się bez ofiar śmiertelnychJeremias Gonzalez/Associated Press/East NewsEast News

W ostatnich tygodniach Europę mocno nadwyrężył orkan Ciaran. Tak jak jego poprzednicy — Cyryl z 2007 roku, Ksawery z grudnia 2013 oraz Dudley i Eunice, które pojawiły się rok temu — Ciaran przyniósł chaos i spustoszenie.

W wyniku intensywnych podmuchów wiatru zginęło około dziesięciu osób, a lotniska i sieci kolejowe w Europie Zachodniej zostały zmuszone do anulowania lub zmiany tras wielu połączeń. Wielu osobom orkany mogą wydawać się czymś nowym, wcześniej nie znanym w naszej strefie klimatycznej. Czym zatem są te groźne zjawiska i skąd biorą się ich imiona?

Czym są orkany i kiedy się pojawiają?

Huragany, orkany, tajfuny i cyklony to różne nazwy dla tego samego zjawiska — wirów powietrza skoncentrowanych wokół obszarów niskiego ciśnienia. Różnica między nimi leży przede wszystkim w regionie, w którym się pojawiają.

Początkowo termin "orkan" był używany do opisywania tropikalnego cyklonu, który powstawał w obszarze Oceanu Indyjskiego. Jednakże, kiedy w Europie Zachodniej i Środkowej zaczęły występować silne cyklony z wiatrami o sile huraganu, to określenie zaczęło być stosowane również do opisu tych zjawisk atmosferycznych.

Orkan Ciaran wywołał ogromne zniszczenia na Zachodzie Europy
Orkan Ciaran wywołał ogromne zniszczenia na Zachodzie Europy DAMIEN MEYER/AFP/East NewsEast News

Orkany pojawiają się nad Europą, gdy występują specyficzne warunki atmosferyczne, a takie możliwe są tylko w okresie chłodniejszym, czyli podczas jesieni, zimy i wczesnej wiosny.

Wówczas nad północną częścią Atlantyku tworzą się obszary niskiego ciśnienia, przynosząc ze sobą wyjątkowe spadki wartości barometrycznych. Im niższe ciśnienie w tych obszarach, tym wyższe ryzyko pojawienia się wiatrów o sile huraganu. W momencie, gdy układ atmosferyczny o niskim ciśnieniu napotka obszar o ciśnieniu wysokim wówczas powstaje bardzo silny wiatr.

Zimowa różnica ciśnienia między układami niżu i wyżu w Europie może osiągnąć nawet 100 hPa, co jest wystarczające, aby obszary położone w rejonach morskich doświadczyły silnych wichur. Gwałtowne porywy wiatru, czyli orkany mogą powodować ogromne zniszczenia, w tym silne podmuchy, ulewne deszcze, powodzie, wysokie fale i sztormowe przypływy.

Huragan nadal pozostaje żywiołem, który sieje postrach
Huragan nadal pozostaje żywiołem, który sieje postrach123RF/PICSEL


Orkan — wichura z silnym pr-em

W terminologii używanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Polsce termin orkan nie jest obecny. Nie znajduje się również w specjalistycznych publikacjach naukowych. Nazwy dla układów barycznych są przyznawane w regionach ich powstawania i do Polski przybywają już z etykietami.

Na przykład w Europie nazwy układów nadaje Instytut Meteorologii na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie, a European Meteorological Network, organizacja odpowiedzialna za tworzenie spójnego systemu nazewnictwa dla niżów i wyżów, gromadzi wszystkie sugestie nazw. Informacje takie chętnie przechwytywane są przez media — orkan z imieniem jest z pewnością bardziej interesujący dla odbiorców wiadomości niż bezimienna burza z silnym wiatrem.

Z kolei w Stanach Zjednoczonych nazwy huraganom nadawane są przez National Hurricane Center. Jak możemy przeczytać na stronie tej instytucji stosowanie charakterystycznych nazw cyklonów i huraganów jest mniej podatne na błędy niż starsze, bardziej uciążliwe metody identyfikacji szerokości i długości geograficznej.

Użycie łatwych do zapamiętania nazw znacznie zmniejsza ryzyko nieporozumień, gdy dwie lub więcej burz tropikalnych występuje w tym samym czasie. Klarowna komunikacja jest szczególnie ważna przy wymianie informacji o sztormie między setkami rozproszonych stacji, baz przybrzeżnych i statków na morzu.

Huragan w Key West, Floryda, Stany Zjednoczone
Huragan w Key West, Floryda, Stany ZjednoczoneDavid MarkPixabay.com

Nadawanie imion gwałtownym zjawiskom atmosferycznym nie jest jednak wynalazkiem współczesności. Wręcz przeciwnie — ma już dość długą historię. Już kilkaset lat temu wiele huraganów w Indiach Zachodnich nosiło nazwy związane z dniem świętego, w którym huragan wystąpił — na przykład huragan Santa Ana który uderzył w Portoryko 26 lipca 1825 roku, czy San Felipe, który szalał w rejonie Karaibów 13 września 1876 roku.

Podczas II wojny światowej praktyka nadawania imion sztormom stała się powszechna wśród synoptyków, zwłaszcza meteorologów armii i marynarki wojennej, którzy prognozowali ruchy burz na rozległych obszarach Oceanu Spokojnego. Warto dodać, że wówczas były to wyłącznie imiona kobiece.

„Ewa gotuje”: Konfitura z żurawiny i oscypek z żurawinąPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas