Smak kawy
O degustacji wina słyszeliśmy już chyba wszystko. Ale czy wiemy, jak poprawnie degustować kawę?
Aby przybliżyć nam świat kawy, Starbucks organizuje comiesięczne seminaria kawowe. Degustując różne rodzaje kawy można porównywać i testować ich aromat, body, kwasowość i smak
Aromat
Zapach, jaki wydziela kawa. Oto kilka przykładowych opisów aromatu: ziemisty, korzenny, kwiatowy, orzechowy. Te charakterystyczne cechy zapachowe są często bezpośrednio związane ze smakiem kawy. Należy jednak pamiętać, że niektóre aromaty mogą być bardzo subtelne i trudne do rozpoznania dla początkującego degustatora kawy. Mimo wszystko bardzo ważne jest, by rozpoczynać degustację od określenia aromatu, gdyż duża część odczucia określanego mianem smaku jest bezpośrednio związana z naszym zmysłem powonienia.
Kwasowość
Tego terminu używamy do określenia smaku, a nie rzeczywistego odczynu pH kawy. Definiujemy w ten sposób cechy smakowe i ich oczyszczające odczucie odbierane na podniebieniu. Kwasowość kawy wyczuwa się bocznymi powierzchniami i na czubku języka, podobnie, jak w przypadku kwaśnych cytrusów. Kawy o wysokiej kwasowości określane są mianem żywych, orzeźwiających i rześkich bez posmaku. Kawy o niskiej kwasowości sprawiają wrażenie delikatnych, a ich smak na dłużej pozostaje w ustach.
Body
"Ciężar" kawy. Czy kawa sprawia wrażenie lekkiej czy pełnej? To wrażenie jest podobne do odczuwanego przy porównywaniu mleka pełnotłustego z odtłuszczonym. Kawa o lekkim body sprawia wrażenie lekkości na języku, a jej smak nie utrzymuje się długo. "Ciężar" kawy o pełnym body jest wyraźnie odczuwalny na języku, a jej smak pozostaje w ustach przez jakiś czas.
Smak
Jak smakuje kawa? Tę cechę odbiera się w różnych partiach ust. Cytrusowy, kakaowy, czy jagodowy to tylko nieliczne z wielu smaków, jakie można wyczuć w kawie. Niektóre ze smaków są bardzo wyraźne, inne - bardzo delikatne.
Jak degustować kawę?
Nalewamy niewielką ilość świeżo parzonej kawy bez dodatków mleka, czy cukru. Wyróżniamy cztery etapy degustacji kawy:
1. Zapach
Nasz zmysł węchu bezpośrednio wpływa na zmysł smaku. Podczas degustacji kawy najpierw należy ją powąchać. Zakrywamy od góry dłonią kubek z kawą (robimy daszek) i głęboko wdychać zamknięty tam aromat.
2. Siorbanie
Przy degustacji kawy ważne jest siorbanie. Dzięki niemu kawa rozlewa się po całym podniebieniu, co pozwala delikatnym smakom i zapachom dotrzeć do wszystkich partii języka. Siorbiemy dość długo i głośno - wtedy najlepiej czuć smak.
3. Lokalizowanie smaku na języku
Podczas degustacji i siorbania pomyśl, w którym miejscu na języku wyczuwasz smaki. "Zanotuj" ciężar kawy na języku.
4. Opis
Użyj opisowych określeń i skojarzeń do przekazania dominujących cech aromatu, smaku i sposobu odczuwania kawy w ustach. Własne doświadczenia z przeszłości stanowią doskonały odnośnik.
Z jakimi potrawami lub innymi doświadczeniami można porównać degustowaną kawę? Niekiedy nasze skojarzenia mogą nas zaskoczyć.
Seminaria kawowe , to okazja do poznania gustów naszych Klientów, gdyż każde ze spotkań jest połączone z degustacją różnych gatunków kaw - mówi Marta Sułek, District Manager Starbucks.
Ola Aniekwe