Spanie w łóżku z psem? To może poprawić sen

Wiele osób sądzi, że wpuszczanie do łóżka czworonoga to zły pomysł. Oprócz tego, że czasami zwierzę może powodować alergie, to zabiera miejsce, porusza się i na inne sposoby teoretycznie może zaburzać sen. Nowe badanie naukowe pokazało jednak, że dzieci, które śpią z pupilem w jednym łóżku, wysypiają się równie dobrze, a nawet lepiej niż te, które śpią same. Prawdopodobnie postrzegają one zwierzę jako swojego przyjaciela, co je uspokaja.

Naukowcy odkryli, że obecność zwierzęcia w łóżku nie ma negatywnego wpływu na sen
Naukowcy odkryli, że obecność zwierzęcia w łóżku nie ma negatywnego wpływu na sen123RF/PICSEL

Kwestię spania w łóżku z pupilem zbadali naukowcy z Concordia University. Swoje wnioski przedstawili na łamach pisma "Sleep Health". "Sen z pupilem nie wydaje się być zaburzony. Właściwie to dzieci, które często z nimi spały, wysypiały się lepiej niż te, które sypiają same" - zapewniła współautorka badania, dr Hillary Rowe.

Jej zespół posłużył się danymi, które pochodziły z wykonanego w Kanadzie obszernego badania Healthy Heart Project, które sprawdzało powiązania między odczuwanym przez dzieci stresem, snem i rytmem dobowym. Dzieci i rodzice m.in. odpowiadali na pytania o czas i warunki snu, czy typowe zajęcia przed zaśnięciem. Dodatkowo młodzi uczestnicy przez dwa tygodnie nosili na nadgarstku urządzenie monitorujące ich sen, a przez jedną noc zapisywano ich fale mózgowe. "Dzięki szerszym celom Healthy Heart Project mogliśmy nie tylko sprawdzić czas zasypiania i długość snu, ale także to, jak długo dzieciom zajmowało zaśnięcie, monitorować wybudzenia w nocy i jakość snu" - podkreśla prof. Jennifer McGrath, jedna z autorek publikacji.

Do przeprowadzenia badania, naukowców skłonił brak fachowej wiedzy na ten temat. Tylko kilka projektów badawczych zajmowało się wpływem zwierząt na sen dorosłych. "Nasze wyniki wskazują, że obecność pupila nie ma negatywnego wpływu na sen. W rzeczywistości odkryliśmy, że dzieci śpiące ze swoimi zwierzakami zwykle mówiły o wyższej jakości snu, szczególnie dotyczyło to nastolatków" - informuje dr Rowe.

Badacze wysuwają hipotezę, że dzieci postrzegają swoje zwierzęta jako przyjaciół, więc ich obecność w łóżku je uspokaja, co przekłada się na dobry sen.

* * *

Zobacz więcej:

Paulla: Nie myślę o podboju rynków zagranicznychNewseria Lifestyle/informacja prasowa
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas