Sprawdź, zanim powiesisz flagę na balkonie. Oto konkretne wskazówki MSWiA

Dagmara Kotyra

Opracowanie Dagmara Kotyra

11 listopada to jeden z tych dni w roku, gdy przed wieloma domami powiewa flaga Polski. Wywieszenie jej to przede wszystkim patriotyczny gest. Trzeba jednak wiedzieć, że wiąże się on z pewnymi zasadami. Za nieprzestrzeganie reguł dotyczących flagi państwowej grożą surowe kary.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało przewodnik "Biało-Czerwona", który zawiera wszelkie zasady dotyczące flagi oraz jej wywieszania, a także różnice pomiędzy różnego rodzaju weksyliami
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało przewodnik "Biało-Czerwona", który zawiera wszelkie zasady dotyczące flagi oraz jej wywieszania, a także różnice pomiędzy różnego rodzaju weksyliamiWojciech Strozyk/REPORTEREast News

Flaga Polski – co trzeba o niej wiedzieć?

Warto jednak podkreślić, że flaga państwowa z godłem widocznym na środku białego pasa jest zarezerwowana jedynie dla polskiego przedstawicielstwa i misji, także wojskowych, za granicą. Mogą jej używać również statki morskie, kapitanaty i bosmanaty portów, lotniska i lądowiska cywilne oraz cywilne samoloty podczas lotów za granicą.

Polacy wywieszają flagę przed domami i mieszkaniami, by okazać przynależność narodową. Robią to m.in. 2 i 3 maja, czyli w Dniu Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja. Biało-czerwona flaga towarzyszy Polakom także 11 listopada podczas Narodowego Święta Niepodległości. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by eksponować flagę Polski przez cały rok.

Flaga państwowa RP jest biało-czerwona. Składa się z dwóch poziomych pasów, a każdy z nich ma dokładnie taką samą szerokość. Jej proporcje wynoszą 5:8 i to właśnie odróżnia ją od barw narodowych, które można eksponować w różnych formach. Warunkiem jest jedynie równa szerokość obu pasów.

Proporcje flagi państwowej wynoszą 5:8
Proporcje flagi państwowej wynoszą 5:8123RF/PICSEL

Zasady dotyczące flagi Polski. Jak z nią postępować?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało przewodnik "Biało-Czerwona", który zawiera wszelkie zasady dotyczące flagi oraz jej wywieszania, a także różnice pomiędzy różnego rodzaju weksyliami. Jedna z reguł mówi o pierwszeństwie flagi Polski na terenie RP przed wszystkimi innymi. To oznacza, że na maszcie pojawia się jako pierwsza i jako ostatnia jest z niego opuszczana.

Eksponowanie flagi państwowej w oknach, na tarasach i balkonach to dla wielu wyraz dumy i patriotyzmu
Eksponowanie flagi państwowej w oknach, na tarasach i balkonach to dla wielu wyraz dumy i patriotyzmuZOFIA BAZAK/Marek BazakEast News

Każdy obywatel powinien wiedzieć, że eksponowana flaga musi być czysta, a jej barwy czytelne. Niedopuszczalne jest, by była pomięta lub postrzępiona. Poza tym weksylia nie powinny być wywieszane podczas silnego wiatru oraz intensywnego deszczu, a także burzy i śnieżycy. Flaga powinna swobodnie powiewać, a więc należy zadbać, by pod żadnym pozorem nie dotykała podłogi, ziemi, bruku oraz wody.

Warto mieć na uwadze, że na fladze nie należy umieszczać żadnych napisów oraz rysunków. Jest to możliwe jedynie na barwach narodowych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina, że szerokość flagi wywieszanej na drzewcu zarówno drewnianym, jak i metalowym nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż 1/2 jego długości.

Zawieszając flagę pionowo, kolor biały powinien znajdować się po lewej stronie patrząc od frontu. Jeśli jednak jest ona wywieszona pionowo na linie między domami, barwa biała powinna być po lewej stronie dla patrzącego w kierunku północnym lub zachodnim.

Mandat za flagę. Za co można zostać ukaranym?

Już na wstępie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej oraz pieczęciach państwowych można przeczytać o symbolach RP. Są nimi orzeł biały, biało-czerwone barwy i "Mazurek Dąbrowskiego". Art. 1 stanowi, że pozostają one pod szczególną ochroną prawa, a każdy z obywateli powinien otaczać je czcią i szacunkiem.

W Kodeksie wykroczeń można znaleźć artykuł odnoszący się do okazywania lekceważenia Narodowi Polskiemu, Rzeczypospolitej Polskiej, jej organom i naruszania przepisów o symbolach narodowych. Art. 49. par. 1 stanowi, że "kto w miejscu publicznym demonstracyjnie okazuje lekceważenie Narodowi Polskiemu, Rzeczypospolitej Polskiej lub jej konstytucyjnym organom, podlega karze aresztu albo grzywny". Drugi paragraf tego samego artykułu ponadto mówi, że "tej samej karze podlega, kto narusza przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej".

O publicznym znieważeniu znaku lub symbolu państwa można przeczytać w kodeksie karnym. Art. 137. par. 1 wyjaśnia, że "kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku".

***

"Zbliżenia". Arek Jakubik o "chorobie na Polskę", nowych projektach i współpracy z synamiINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas