Stosujesz się do tych zasad? Oto 5 oznak, że zdrowo się starzejesz

Okres starzenia się to naturalny etap życia, który może być pełen radości, nowych doświadczeń i spełnienia. Chociaż wiąże się on z pewnymi wyzwaniami, to istnieje wiele oznak świadczących o tym, że dobrze radzimy sobie z upływem czasu.

Chcesz się dobrze starzeć i długo być "na chodzie"? Sprawdź, czy stosujesz te praktyki
Chcesz się dobrze starzeć i długo być "na chodzie"? Sprawdź, czy stosujesz te praktyki 123RF/PICSEL

Geriatra dr Parul Goya udzielił wywiadu portalowi huffpost.com i wyznał, że do pewnego stopnia możemy wpływać na szybkość i intensywność starzenia się naszego organizmu. Są to zdrowie fizyczne, tworzenie więzi emocjonalnych i wsparcie psychiczne. To właśnie te elementy mogą pomóc w cieszeniu się zdrowym i satysfakcjonującym życiem mimo upływających lat.

Według niego i innych specjalistów istnieje kilka zachowań, które szczególne wpływają na zachowanie zdrowia fizycznego psychicznego, a także emocjonalnego. Warto wdrożyć je do swojego życia, żeby jak najdłużej cieszyć się sprzyjającym samopoczuciem i dobrze się starzeć:

W zdrowym ciele zdrowy duch, czyli wciąż jesteś aktywny fizycznie

Twoje ciało to świątynia, a dbanie o nie to klucz do długiego i zdrowego życia. W związku z tym częsta aktywność fizyczna, zrównoważona dieta i regularne wizyty u lekarza mogą zdziałać cuda. W końcu powodzenie "w zdrowym ciele zdrowy duch" nie wzięło się znikąd i jest aktualne dla wszystkich, niezależnie od wieku.

Praca w ogrodzie to świetny sposób na pozostanie w formie
Praca w ogrodzie to świetny sposób na pozostanie w formie123RF/PICSEL

Osoby, które dobrze się starzeją, często angażują się w różnorodne formy aktywności i wcale nie muszą być to długie godziny spędzone na wykańczających ćwiczeniach! Może to być poranny spacer po parku, sesje jogi, które poprawiają elastyczność i spokój umysłu, czy pływanie, które wzmacnia mięśnie bez obciążania stawów. Ruch to życie, a zdrowie fizyczne pozwala cieszyć się każdym dniem z pełnią sił.

Ruszasz nie tylko swoim ciałem, lecz także i mózgiem

Twój umysł potrzebuje ćwiczeń równie mocno, jak twoje ciało. Osoby, które angażują się w aktywność intelektualną, cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym i mniejszym ryzykiem chorób neurodegeneracyjnych, na które w szczególności narażone są osoby w podeszłym wieku.

Rozwiązywanie krzyżówek to świetna gimnastyka dla mózgu
Rozwiązywanie krzyżówek to świetna gimnastyka dla mózgu123RF/PICSEL

Osoby, które dobrze się starzeją to więc takie, które cały czas chcą się uczyć czegoś nowego - może to być nauka nowego języka, gra na instrumencie muzycznym czy zapisanie się na kurs online. Codzienne czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek czy udział w grach logicznych to także świetne sposoby na utrzymanie umysłu w świetnej formie.

Nie zamykasz się w domu i ciągle masz kontakt z bliskimi ludźmi

Silne więzi społeczne są kluczem do szczęśliwego życia na każdym etapie od dzieciństwa aż po podeszły wiek. Osoby, które pielęgnują relacje z rodziną i przyjaciółmi, angażują się w życie społeczności i uczestniczą w różnych grupach zainteresowań, czerpią z życia więcej radości.

Żeby zdrowo się starzeć, warto utrzymywać relacje z ludźmi, mogą być nawet na odległość
Żeby zdrowo się starzeć, warto utrzymywać relacje z ludźmi, mogą być nawet na odległość123RF/PICSEL

Oczywiście wraz z wiekiem mamy mniej energii, żeby jeździć na długie wakacje czy wielogodzinne rozmowy, ale tak naprawdę wystarczą regularne spotkanie z przyjaciółmi na kawę, udział w lokalnych wydarzeniach czy nawet wolontariat. Te interakcje pomagają w walce z samotnością i depresją, a także wnoszą wiele pozytywnych emocji do codziennego życia.

Wciąż masz pozytywne podejście do życia i planujesz przyszłość

Twoje nastawienie do życia ma ogromny wpływ na twoje zdrowie i samopoczucie. Osoby, które potrafią dostrzegać pozytywne strony w różnych sytuacjach, radzą sobie lepiej z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą starzenie się. Optymizm nie tylko poprawia nastrój, ale również korzystnie wpływa na zdrowie fizyczne - obniża poziom stresu, wzmacnia odporność i poprawia jakość snu. W końcu przecież każdy dzień to nowa szansa na znalezienie czegoś pięknego i wartościowego w otaczającym nas świecie.

Rozmowy na temat swojej przyszłości z bliskimi to kolejny znak, że długo będziesz "na chodzie"
Rozmowy na temat swojej przyszłości z bliskimi to kolejny znak, że długo będziesz "na chodzie"123RF/PICSEL

Oznaką dobrego starzenia się jest także to, że wciąż myśli o przyszłości. Chodzi nie tylko o pozytywne plany, lecz także te mniej przyjemne. Według ekspertów rozmowy z bliskimi na temat tego, co stanie się, gdy poważnie zachorujesz lub będziesz wymagać większej opieki, są oznaką tego, że dbasz o siebie i o to, jak będzie wyglądało twoje życie bez względu na okoliczności.

Umiesz przystosować się do zmieniającego się świata

Życie to nieustanna zmiana, a umiejętność adaptacji jest kluczowa w każdym wieku. Osoby, które potrafią dostosować się do nowych okoliczności, radzą sobie lepiej z wyzwaniami, które przynosi starzenie się. To czas, kiedy elastyczność i otwartość na nowe doświadczenia mogą przynieść wiele radości.

Chęć przystosowania się do zmian to kolejna ważna cecha, dzięki której zdrowo się starzejesz
Chęć przystosowania się do zmian to kolejna ważna cecha, dzięki której zdrowo się starzejesz 123RF/PICSEL

Może to więc oznaczać naukę obsługi nowych technologii, podróże do nieznanych miejsc czy odkrywanie nowych hobby. Jeśli nie masz problemu z tym, żeby przystosować się do zmian, pozwoli ci to cieszyć się życiem i nieustannie odkrywać jego piękno.

Dobre starzenie się to harmonijne połączenie zdrowia fizycznego, aktywności umysłowej, silnych więzi społecznych, pozytywnego podejścia do życia i umiejętności adaptacji do zmian. Dbając o te aspekty, możemy cieszyć się pełnią życia na każdym etapie. Pamiętajmy, że starzenie się to nie tylko wyzwanie, ale także szansa na rozwój i odkrywanie nowych możliwości. Każdy dzień jest okazją do czerpania radości i dzielenia się nią z innymi.

Tomasz Schuchardt o rodzinnej miejscowości: Miałem jakiś kompleks pochodzeniaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas