Świadczenie pielęgnacyjne 2023. Komu przysługuje? Od stycznia możliwe zwiększenie należnej kwoty
Świadczenie pielęgnacyjne to ważne wsparcie przyznawane opiekunom osób z niepełnosprawnościami. Do korzystania z niego uprawnieni są nie tylko rodzice. Czy w styczniu 2023 roku będzie można liczyć na podwyżkę należnej kwoty? Sprawdź, czy nastąpi waloryzacja i od czego zależeć będzie wysokość wypłat świadczenia.

Spis treści:
Czym jest świadczenie pielęgnacyjne?
Świadczenie pielęgnacyjne to jedna z form pomocy określonych w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Jest wsparciem finansowym dla osób, które rezygnują z zatrudnienia lub nie podejmują pracy, aby sprawować opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.
Ma ono pomagać w pokryciu wydatków potrzebnych na opiekę i pielęgnację. Co istotne, przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego nie jest zależne od dochodu.
Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne 2023?
Świadczenie pielęgnacyjne jest wsparciem, które podlega waloryzacji. W 2022 r. opiekunom osób z niepełnosprawnościami wypłacana była kwota 2 119 złotych miesięcznie. Dla porównania w 2021 r. było to 1 971 złotych.
To ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne na 2023 rok, nie zostało jeszcze podane do informacji publicznej.
Czy będzie podwyżka świadczenia pielęgnacyjnego w 2023?

Mimo że nie ma mowy jeszcze o konkretnych kwotach, to można podejrzewać, że wzorem poprzednich lat w 2023 r. będzie można liczyć na podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego.
Zwiększenie wypłacanej kwoty będzie się wiązało z waloryzacją. W styczniu 2022 r. świadczenie pielęgnacyjne zostało podwyższone o 148 zł. W związku z tym można się spodziewać podobnej podwyżki w 2023 r.
Należy jednak pamiętać, że wpływ na wysokość świadczenia pielęgnacyjnego będzie miało także ustalenie kwoty minimalnego wynagrodzenia, które jak wiadomo, również ma zostać podwyższone od 1 stycznia 2023 r.
To, o ile zostanie podniesiona kwota wypłat, najprawdopodobniej zostanie ogłoszone w grudniu tego roku.
Co należy zrobić, aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne?
Chcąc otrzymać świadczenie pielęgnacyjne, należy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta. Osoba ubiegająca się o otrzymanie wsparcia finansowego nie może podejmować żadnej pracy zarobkowej.
Do wniosku o świadczenie pielęgnacyjne konieczne będzie dołączenie skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka, a także orzeczenie o niepełnosprawności. Prawo do świadczenia przyznawane jest na czas nieokreślony.
Komu przysługuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego?
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje opiekunom dzieci i młodzieży do 18. roku życia lub w przypadku kontynuowania nauki, prawo do świadczenia pielęgnacyjnego zostaje wydłużone do 25. roku życia osoby z niepełnosprawnościami.
Świadczenie pielęgnacyjne według prawa przysługuje:
- Matce lub ojcu osoby z niepełnosprawnościami
- Opiekunowi faktycznemu
- Osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną
- Osobie, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, z wykluczeniem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Natomiast są również wytyczne, mówiące o sytuacjach, w których nie zostanie przyznane świadczenie pielęgnacyjne. Dzieje się tak, gdy
- Osoba sprawująca opiekę ma przyznane prawo do renty lub emerytury
- Opiekun ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego
- Osoba, którą obejmuje opieka zawarła związek małżeński
- Osobie wymagającej opieki przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury
Czytaj również: Korzystają z urządzeń ratujących życie, za prąd zapłacą krocie. "Limit 2600 kWh to za mało"
Zobacz także: