Święto pączków później niż zwykle. Kiedy wypada tłusty czwartek w 2025?
Oprac.: Agnieszka Tkacz
To jedno z najbardziej wyczekiwanych świąt w naszej kulturze. Tłusty czwartek to radosne zakończenie karnawału, które wypada w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. To doskonały pretekst nie tylko do ucztowania, ale także do spotkań towarzyskich i rodzinnych. W tym roku będziemy musieli jednak trochę zaczekać, aby świętować. Sprawdź, kiedy dokładnie tłusty czwartek wypada w 2025.
Spis treści:
Karnawał to czas, dzięki któremu możemy przedłużyć świętowanie po Bożym Narodzeniu. To radosny okres, którego stałym elementem jest tłusty czwartek. Sprawdź, skąd pochodzi ta tradycja i kiedy będziemy mogli obchodzić ją w 2025.
Dlaczego powinno się zjeść pączka w tłusty czwartek?
Wraz z biegiem czasu coraz częściej odchodzimy od tradycji, a Wielki Post jest dość rzadko przestrzegany. Pomimo tego tłusty czwartek w dalszym ciągu pozostaje lubianą tradycją, którą co roku celebrujemy. W wielu polskich domach królują domowe pączki i faworki, a cukiernie i piekarnie są oblegane przez klientów. Przyjęło się, że nie zjedzenie pączka w tłusty czwartek może przynieść nawet pecha. Z tego powodu nie warto ryzykować. Tłusty czwartek ma być tłusty, a pączki są jednym z najlepszych sposobów na uczczenie tradycji.
Czy Tłusty Czwartek to polska tradycja?
Tłusty czwartek to tradycja, która sięga czasów pogaństwa. Tego dnia świętowano odejście zimy i rychłe nadejście wiosny. Obchody polegały na obfitych ucztach, podczas których jedzono tłuste potrawy, mięsa oraz pito wino. W Polsce zwyczaj pojawił się dość późno, bo dopiero w XVI wieku. Święto początkowo obchodzone było jedynie w dużych miastach. Ludność wiejska biesiadować z tej okazji zaczęła pod koniec XIX wieku.
Pączki występowały wtedy w innej wersji, niż ta obecna. Pieczone ciasto chlebowe podawane było na słono z dodatkiem tłustej słoniny. Były o wiele twardsze i mniej puszyste, ponieważ do ciasta nie dodawano drożdży. Dopiero w XVI wieku zaczęto podawać pączki obsypane cukrem.
W wielu domach do niektórych wypieków dodawano orzecha lub migdała. Szczęśliwiec, który trafił na ciastko z tym dodatkiem, mógł liczyć na szczęście i dostatek przez cały najbliższy rok.
Dlaczego tłusty czwartek, a nie wtorek?
Święto początkowo nie zawsze było celebrowane w czwartek. Dawniej wypadało w ostatni wtorek karnawału, dzień przed Środą Popielcową. Jednak w miarę wzrostu popularności święta, zabawę przedłużano poprzez rozpoczynanie jej już dzień wcześniej, w poniedziałek. Jednak przygotowania, szczególnie gotowanie, wymagały sporo czasu, a jako że niedziela była dniem wolnym od pracy, nie starczało go. Właśnie dlatego zdecydowano na przeniesienie tradycji na czwartek. W ten sposób gospodynie mogły spokojnie przygotowywać obfite posiłki, którymi objadali się wszyscy domownicy w tłusty czwartek.
Kiedy w Polsce wypada Tłusty Czwartek w 2025?
Tłusty czwartek to święto ruchome, którego data zależna jest od tego, kiedy wypada Wielkanoc i Wielki Post. W 2025 roku święta będą stosunkowo późno, co przekłada się na to, że tłusty czwartek wypada dopiero pod koniec miesiąca, dokładnie 27 lutego. Wielki Post rozpocznie się dopiero 5 marca, w dzień, w który wypada Środa Popielcowa.
Źródło: gov.pl