Reklama

Synoptycy już wiedzą, kiedy nadejdą pierwsze przymrozki. Podano konkretną datę

Chociaż wrześniowa pogoda póki co rozpieszcza i nic nie wskazuje na to, żebyśmy w najbliższym czasie musieli zakładać swetry, jesień zbliża się nieubłaganie. Już niedługo doświadczymy znacznego ochłodzenia, a potem mrozu i śniegu. Pogodowi eksperci dzięki obserwacjom meteorologicznym już wiedzą, kiedy najpewniej przyjdą przymrozki. Data jaką podali może wielu zaskoczyć.

Ekstremalnie ciepły wrzesień 2023. Pogoda nieprędko się zmieni

W ubiegłych latach pierwsze jesienne przymrozki miały miejsce mniej więcej w połowie września. Obecnie zostało zaledwie 10 dni do początku października, a pogoda nadal przypomina bardziej lato, niż jesień. W tym roku doświadczamy ekstremalnie wysokich jak na wrzesień temperatur i wszystko wskazuje na to, że tegoroczny będzie najcieplejszym w historii. Temperatury w niektórych regionach kraju sięgają 30 stopni C, a operujące w dzień słońce sprawia, że również wieczory i noce są stosunkowo ciepłe. Póki co nie ma więc mowy o mrozie.

Zobacz też: Wysyp borowików ceglastoporych. Gdzie można je znaleźć?

Reklama

Kiedy możemy spodziewać się pierwszych przymrozków? Oto co ustalili synoptycy

Jak podają synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje się, że cały wrzesień ma być słoneczny, jedynie w pojedyncze dni w miesiącu doświadczymy nieznacznego ochłodzenia z lokalnymi opadami i burzami. Średnia temperatur w tym miesiącu przekracza wieloletnie normy. Dla tych, którzy uwielbiają upały mamy dobrą wiadomość - letnia aura potrwa jeszcze przez kilka tygodni. Jak udało się ustalić ekspertom, pierwsze przymrozki mogą nadejść dopiero w drugiej połowie października - najwcześniej możemy się ich spodziewać w okolicach 16 dnia miesiąca.

Czytaj także: Do kiedy potrawa lato w Polsce? Synoptycy podali najnowsze ustalenia

Ponadto w ciągu najbliższych tygodni mimo, że pogoda w dzień będzie słoneczna, nocami słupki rtęci w całym kraju zaczną spadać do 5-10 st. C, a na Podhalu nawet do ok. 3 st. C. Synoptycy są zdania, że prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków znacznie wzrośnie po 15 października - wcześniej raczej nie powinny one wystąpić. Temperatury poniżej 0 st. C. nadejdą znacznie później, niż w ubiegłych latach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przymrozki | prognoza pogody pogoda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy