Synoptycy już wiedzą, kiedy nadejdą pierwsze przymrozki. Podano konkretną datę

Chociaż wrześniowa pogoda póki co rozpieszcza i nic nie wskazuje na to, żebyśmy w najbliższym czasie musieli zakładać swetry, jesień zbliża się nieubłaganie. Już niedługo doświadczymy znacznego ochłodzenia, a potem mrozu i śniegu. Pogodowi eksperci dzięki obserwacjom meteorologicznym już wiedzą, kiedy najpewniej przyjdą przymrozki. Data jaką podali może wielu zaskoczyć.

Zdaniem synoptyków pierwsze przymrozki tegorocznej jesieni nie nadejdą szybko
Zdaniem synoptyków pierwsze przymrozki tegorocznej jesieni nie nadejdą szybko123RF/PICSEL

Ekstremalnie ciepły wrzesień 2023. Pogoda nieprędko się zmieni

W ubiegłych latach pierwsze jesienne przymrozki miały miejsce mniej więcej w połowie września. Obecnie zostało zaledwie 10 dni do początku października, a pogoda nadal przypomina bardziej lato, niż jesień. W tym roku doświadczamy ekstremalnie wysokich jak na wrzesień temperatur i wszystko wskazuje na to, że tegoroczny będzie najcieplejszym w historii. Temperatury w niektórych regionach kraju sięgają 30 stopni C, a operujące w dzień słońce sprawia, że również wieczory i noce są stosunkowo ciepłe. Póki co nie ma więc mowy o mrozie.

W tym roku będziemy mogli doświadczyć wyjątkowej złotej, polskiej jesieni
W tym roku będziemy mogli doświadczyć wyjątkowej złotej, polskiej jesieni123RF/PICSEL

Kiedy możemy spodziewać się pierwszych przymrozków? Oto co ustalili synoptycy

Jak podają synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje się, że cały wrzesień ma być słoneczny, jedynie w pojedyncze dni w miesiącu doświadczymy nieznacznego ochłodzenia z lokalnymi opadami i burzami. Średnia temperatur w tym miesiącu przekracza wieloletnie normy. Dla tych, którzy uwielbiają upały mamy dobrą wiadomość - letnia aura potrwa jeszcze przez kilka tygodni. Jak udało się ustalić ekspertom, pierwsze przymrozki mogą nadejść dopiero w drugiej połowie października - najwcześniej możemy się ich spodziewać w okolicach 16 dnia miesiąca.

Ponadto w ciągu najbliższych tygodni mimo, że pogoda w dzień będzie słoneczna, nocami słupki rtęci w całym kraju zaczną spadać do 5-10 st. C, a na Podhalu nawet do ok. 3 st. C. Synoptycy są zdania, że prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków znacznie wzrośnie po 15 października - wcześniej raczej nie powinny one wystąpić. Temperatury poniżej 0 st. C. nadejdą znacznie później, niż w ubiegłych latach.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas