Reklama

Wysyp borowików ceglastoporych. Gdzie można je znaleźć?

Borowiki ceglastopore można spotkać w lesie od maja aż do października. To jednak wrzesień ma być miesiącem ich najliczniejszego występowania. Wyróżniają się czerwonawym trzonem, ale nie każdy grzybiarz decyduje się na ich zbieranie. Co trzeba wiedzieć o borowikach ceglastoporych i gdzie można je znaleźć?

Jak wygląda borowik ceglastopory?

Borowik ceglastopory, który od 2021 roku jest znany jako krasnoborowik ceglastopory to grzyb, który w polskich lasach rośnie do maja do końca października. Odznacza się on zazwyczaj ciemnobrązowym, a także ciemnoceglastoczerwonym odcieniem kapelusza. Jego średnica wynosi od 5 do 20 cm. U młodych okazów jest półkulisty, potem staje się poduszkowaty, a u starszych rozpostarty. Kapelusz jest pokryty pilśniowatą lub zamszową, matową skórą, której nie da się zdjąć. 

Rurki borowika ceglastoporego są drobne. Młode mają kolor żółtawooliwkowy, następnie pomarańczowy do krwistoczerwonego. Pory są żółtawe, ale dość szybko czerwienieją. Podobnie jak rurki po dotknięciu nabierają błękitnego odcienia. Miąższ borowika ceglastoporego również jest żółty, ale po przecięciu sinieje. 

Z kolei trzon borowika ceglastoporego ma maczugowaty kształt, ale z wiekiem może się robić smuklejszy. Jest żółty z widocznymi czerwonymi kosmkami. Nie odznacza się jednak siatką i tak jak pozostałe części nabiera błękitnego koloru przy dotyku.

Reklama

Zobacz także: Co zrobić, gdy zgubisz się w lesie? Nie panikuj, idź w jednym kierunku

Czy borowik ceglastopory jest jadalny?

Borowik ceglastopory jest grzybem jadalnym. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nieodpowiednio przygotowany może wywoływać zburzenia ze strony układu pokarmowego. Konieczna jest więc obróbka termiczna. 

Wiele osób unika jednak zbierania borowika ceglastoporego w obawie o pomylenie go z borowikiem szatańskim, który jest grzybem trującym. Odznacza się on. m.in. intensywnie czerwoną nogą, jasnym kapeluszem i gorzkim smakiem. 

Zobacz także: Tajemniczy widok w polskim lesie. Nie jest grzybem ani zwierzęciem, ale „spaceruje”

Gdzie można znaleźć borowika ceglastoporego?

Borowika ceglastoporego można znaleźć w lasach iglastych, liściastych i mieszanych. Najczęściej jednak występuje na terenach górskich, chociaż zdarza się, że trafia w ręce grzybiarzy w innych regionach.

Grzyb ten lubi kwaśne i gliniaste gleby bogate w wapń. Borowik ceglastopory rośnie m.in. pod świerkami, jodłami, dębami i bukami.   

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy