Szykuje się ogromna zmiana pogody w Polsce. IMiGW planuje wydać alerty drugiego stopnia
Po wczorajszych burzach i ulewach, które w niektórych regionach Polski wyrządziły duże szkody, pogoda chwilowo się unormowała, ale synoptycy przewidują, że w najbliższy weekend będziemy się zmagać z falą upałów. Słupki rtęci przekroczą 35 stopni Celsjusza.
Niż Poly, który wdarł się w środę (5 lipca) do Polski od zachodu, przyniósł w wielu obszarach ulewne deszcze i groźne burze, ale na szczęście teraz zastąpią go układy wyżowe.
W czwartek rozpogodzi na zachodzie kraju i tam nie powinno już padać. Przelotny deszcz i burze spodziewane są na wschodzie i południu Polski. Temperatura maksymalna od 22°C do 27°C, nad morzem i w dolinach karpackich od 18°C do 23°C.
Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy do 70 km/h - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
W piątek pogoda zdecydowanie się poprawi - jedynie na południu i południowym wschodzie utrzyma się jeszcze duże zachmurzenie i wystąpią przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 22°C do 27°C, nad morzem i w dolinach karpackich od 17°C do 21°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.
Nad Polskę nadciąga fala upałów
W weekend dotrze do Polski zwrotnikowe powietrze, dlatego musimy się przygotować na bardzo wysokie temperatury. Początkowo upał da się we znaki mieszkańcom zachodnich regionów, ale bardzo szybko wedrze się w głąb kraju.
Niewykluczone, że w sobotę synoptycy wydadzą ostrzeżenia przed upałem dla województw lubuskiego i dolnośląskiego, a w niedzielę alerty drugiego stopnia IMiGW dotyczyć będą Pomorza i Mazowsza. W weekend w całej Polsce temperatura maksymalna może przekroczyć 34 °C.
Upały utrzymają się do wtorku lub środy - wówczas temperatura nie powinna przekraczać 28 kresek.
Przeczytaj też: Wybierasz się nad polskie morze? Pod żadnym pozorem nie zbliżaj się do tej instalacji
Co oznaczają alerty IMiGW?
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na swojej stronie internetowej definiuje trzy stopnie ostrzeżeń związanych z pogodą. Oto one:
III stopień: Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności.
Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
II stopień: Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.
Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
I stopień: Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.
Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.