Reklama

Reklama

Tajemnicze odkrycie na plebanii. Natrafiono na nie podczas remontu

Do sensacyjnego odkrycia doszło w trakcie prac renowacyjnych przy zabytkowej plebanii, znajdującej się obok Katedry św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Obok krzyża równoramiennego oczom pracowników ukazał się również ukryty pod elewacją napis.

Gotycki kościół św. Mikołaja jest bez wątpienia jednym z najstarszych zabytków Bielska-Białej. Powstał w 1443 roku. Zbudowany z kamienia i cegły konsekrowano w 1447 roku. Najprawdopodobniej zastąpił stojącą uprzednio w tym miejscu drewnianą świątynię.

Na przestrzeni wieków świątynia wielokrotnie padała ofiarą pożarów, które niszczyły również okoliczną zabudowę miasta. Wnętrze kościoła uległo całkowitemu zniszczeniu w 1750 roku, kiedy ogień wywołany został przez uderzenie pioruna.

Zobacz również: Zamek w Mosznej. Bajkowy pałac niczym z Disneylandu

Reklama

Sensacyjne odkrycie przy Katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej

Wielokrotne odbudowy często niszczonego w wyniku żywiołu kościoła spowodowały, iż w jego dzisiejszym wyglądzie zauważyć można ślady wielu epok oraz stylów - od gotyku po modernizm. Dlatego też jest głównym celem turystów, przybywających do miasta. Teraz parafia ma kolejne powody do dumy.

Obecnie przy parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej trwają prace renowacyjne. Zabiegom poddana została zabytkowa plebania. Dotychczas pracownikom udało się usunąć tynki zewnętrzne, a głównym celem prac jest oczyszczenie elewacji do poziomu pierwotnej cegły. Wówczas dokonano sensacyjnego odkrycia.

Zobacz również: Tempio del Valadier: schronienie grzeszników ukryte w skałach

Odsłonięto napis z XVIII wieku. Cenne odkrycie w Bielsku-Białej

Pod warstwą zewnętrznej elewacji znajdował się, pochodzący z XVIII wieku napis.

Duchowni przekazali jednak, iż ustalenie okoliczności, w jakich napis znalazł się na elewacji zabytkowej plebanii nie jest możliwe.

To jednak nie wszystko. Tuż nad drzwiami bocznego wejścia odkryto krzyż równoramienny, wpisany w ośmiokątną tarczę. Duchowni informują, iż w tym przypadku trudno ustalić z jakiego okresu pochodzi.

Zobacz również: Bałtyk inaczej. Odkryj malowniczą wyspę na Morzu Bałtyckim

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bielsko-Biała | Plebania | odkrycia naukowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy