Tajemnicze odkrycie na plebanii. Natrafiono na nie podczas remontu
Do sensacyjnego odkrycia doszło w trakcie prac renowacyjnych przy zabytkowej plebanii, znajdującej się obok Katedry św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Obok krzyża równoramiennego oczom pracowników ukazał się również ukryty pod elewacją napis.
Gotycki kościół św. Mikołaja jest bez wątpienia jednym z najstarszych zabytków Bielska-Białej. Powstał w 1443 roku. Zbudowany z kamienia i cegły konsekrowano w 1447 roku. Najprawdopodobniej zastąpił stojącą uprzednio w tym miejscu drewnianą świątynię.
Na przestrzeni wieków świątynia wielokrotnie padała ofiarą pożarów, które niszczyły również okoliczną zabudowę miasta. Wnętrze kościoła uległo całkowitemu zniszczeniu w 1750 roku, kiedy ogień wywołany został przez uderzenie pioruna.
Zobacz również: Zamek w Mosznej. Bajkowy pałac niczym z Disneylandu
Sensacyjne odkrycie przy Katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej
Wielokrotne odbudowy często niszczonego w wyniku żywiołu kościoła spowodowały, iż w jego dzisiejszym wyglądzie zauważyć można ślady wielu epok oraz stylów - od gotyku po modernizm. Dlatego też jest głównym celem turystów, przybywających do miasta. Teraz parafia ma kolejne powody do dumy.
Obecnie przy parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej trwają prace renowacyjne. Zabiegom poddana została zabytkowa plebania. Dotychczas pracownikom udało się usunąć tynki zewnętrzne, a głównym celem prac jest oczyszczenie elewacji do poziomu pierwotnej cegły. Wówczas dokonano sensacyjnego odkrycia.
Zobacz również: Tempio del Valadier: schronienie grzeszników ukryte w skałach
Odsłonięto napis z XVIII wieku. Cenne odkrycie w Bielsku-Białej
Pod warstwą zewnętrznej elewacji znajdował się, pochodzący z XVIII wieku napis.
"Chociaż wokół jest tyle złego, nie zostawi mnie Bóg samego" - tak można z pewną dowolnością przetłumaczyć inskrypcję, wyrytą na kamiennej belce nad jednym z okien probostwa. Rymowany napis w języku niemieckim dosłownie głosi: "Mimo że otacza mnie krąg nienawiści, Bóg mnie nie opuścił"
Duchowni przekazali jednak, iż ustalenie okoliczności, w jakich napis znalazł się na elewacji zabytkowej plebanii nie jest możliwe.
Przypuszczalnie napis pochodzi z XVIII wieku. Nie sposób jednak ustalić z czyjej inicjatywy i w jakich okolicznościach został tutaj umieszczony
To jednak nie wszystko. Tuż nad drzwiami bocznego wejścia odkryto krzyż równoramienny, wpisany w ośmiokątną tarczę. Duchowni informują, iż w tym przypadku trudno ustalić z jakiego okresu pochodzi.
Oba obiekty - napis i krzyż - dotychczas pozostawały ukryte pod później wykonaną elewacją
Zobacz również: Bałtyk inaczej. Odkryj malowniczą wyspę na Morzu Bałtyckim