Reklama

Reklama

Te rasy kotów są najmądrzejsze! Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń

Naukowcy już dawno udowodnili, że koty są bardziej oddane człowiekowi, ufniejsze i mądrzejsze, niż wcześniej sądzono. Wszystkie mruczki są inteligentne, ale istnieją konkretne rasy, których przedstawiciele są bystrzejsi, szybciej się uczą, doskonale porozumiewają się z właścicielem i wyczuwają jego emocje. Oto sześć najmądrzejszych kocich ras!

Kot syjamski

Kot syjamski znany jest ze swojego ognistego temperamentu i żywiołowego charakteru. Nie lubi samotności i źle znosi rozłąkę, a gdy już znajdzie swojego "ulubionego człowieka", wciąż musi przebywać w jego towarzystwie. 

Kot syjamski jest mądry, bystry, odważny i bardzo ciekawski. Łatwo nawiązuje kontakty, lubi wizyty gości i szybko uczy się nowych sztuczek. Doskonale poluje i uwielbia się bawić, ale potrzebuje wciąż nowych wyzwań - nuda, rutyna i samotność sprawiają, że jest nieszczęśliwy.

Kot syjamski jest długowieczny, dożywa nawet 20 lat. 

Reklama

Kot balijski

Kot balijski to jeden z najbardziej ciekawskich i aktywnych kotów na świecie. Jest bardzo głośny, przyjazny i kontaktowy, świetnie dogaduje się z dziećmi i innymi zwierzętami. 

Kot balijski bardzo szybko przywiązuje się do opiekuna i nie powinien zbyt długo zostawać sam w mieszkaniu. Niektóre osobniki tej rasy cierpią wtedy na tzw. stres separacyjny, który prowadzi do niszczenia przedmiotów czy mebli w domu. 

Kot balijski uwielbia zabawę i ma mnóstwo energii. Słynie także z bardzo dużej inteligencji i silnego charakteru. Szybko się uczy, chętnie spaceruje na smyczy. 

Kot balijski żyje od 15 do 20 lat. 

Kot bengalski

Kot bengalski jest krzyżówką dzikiego kota bengalskiego z domowym mruczkiem. Z wyglądu przypomina małego tygrysa - jest umięśniony, skoczny i bardzo zwinny. Jest również wyjątkowo przyjazny, towarzyski i bardzo inteligentny - szybko się uczy i chętnie "rozmawia" ze swoim właścicielem. 

Wbrew pozorom kot bengalski jest dość łagodny - rzadko wykazuje agresję, ale należy zapewnić mu sporo ruchu, zabawy i wyzwań. Gdy się nudzi, jest nieszczęśliwy. 

Kot bengalski jest zdrowy, odporny i prawie nie choruje. Zdarza się, że cierpi na choroby dziąseł i próchnicę, ale zazwyczaj bywa okazem zdrowia - to pozostałość po jego dzikich przodkach. 

Kot bengalski dożywa 16 lat!

Najmądrzejsze rasy kotów. Towarzyskie, odporne i bardzo inteligentne!

Kot norweski leśny

Kot norweski leśny to osobnik o bardzo dużym temperamencie! Uwielbia się wspinać, jest skoczny, zwinny i bardzo ciekawski. Choć jest towarzyski i przyjazny, to nie przepada za wylewnymi pieszczotami i lubi kontakt z człowiekiem na własnych warunkach. 

Kot norweski leśny potrzebuje czasu, by zaakceptować nowe osoby, ale gdy już zaufa, staje się doskonałym kompanem do zabawy. Kot norweski jest niezwykle inteligentny i ma doskonale rozwinięty instynkt łowiecki. 

Kot norweski leśny żyje zazwyczaj około 16 lat. 

Kot syberyjski

Kot syberyjski słynie z wyjątkowej cierpliwości i łagodności. Jest bardzo przyjacielski i dosłownie stworzony do życia z dziećmi. 

Co ważne, kot syberyjski nie powinien być trzymany wyłącznie w zamknięciu i należy umożliwić mu wychodzenie - oczywiście pod naszym czujnym okiem. Można np. spacerować z nim na smyczy lub przygotować mu wybieg na podwórku. 

Kot syberyjski znany jest także z tego, że błyskawicznie się uczy – chętnie wykonuje nowe sztuczki, a otwarcie drzwi czy uniesienie deski klozetowej nie jest dla niego wyzwaniem. Kot syberyjski jest silny i bardzo odporny - niektóre osobniki mogą jednak cierpieć na kardomiopatię przerostową, genetyczną chorobę serca. Zdrowe dożywają nawet 15-20 lat. 

Kot seszelski

Kot seszelski jest ciekawski, wesoły, towarzyski i bardzo inteligentny. Lubi kontakt z człowiekiem i innymi zwierzętami i jest w tych relacjach spokojny i zrównoważony. 

Kot seszelski nie lubi być zamknięty, chętnie spaceruje, jest aktywny i potrzebuje wyzwań. Ideałem dla niego będzie dom z dużym ogrodem, gdzie będzie miał swój zabezpieczony wybieg.

Kot seszelski jest bardzo gadatliwy i dosłownie lgnie do człowieka, dobrze czuje się także z dziećmi. Dożywa nawet 20 lat. 

Zobacz również:

Wyśpisz się z nim lepiej niż z partnerem. Oto, dlaczego warto mieć kota! 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kot | koty | rasy kotów | najmądrzejsze rasy kotów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy