Te rośliny mogą być trujące dla twojego pupila!

Właściciele starają się dać swoim pupilom jak najdogodniejsze warunki. Najważniejsze jest zapewnienie im komfortu i bezpieczeństwa. Często nie zdajemy sobie sprawy ze szkodliwości rzeczy, które znajdują znajdujących się w naszym domu. W tym artykule skupiamy się na trujących roślinach doniczkowych, które mogą zaszkodzić zwierzętom domowym. Jakie gatunki roślin lepiej trzymać z dala od naszych czworonożnych przyjaciół?

Niektóre gatunki kwiatów mogą być trujące dla zwierząt
Niektóre gatunki kwiatów mogą być trujące dla zwierząt 123RF/PICSEL

Trujące rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe są elementem wystroju naszych domów i mieszkań. Pomagają się zrelaksować i ożywiają przestrzeń. Niestety, wiele z nich mogą być niebezpieczne dla zdrowia zwierząt, które są w naszych domach. Spożycie przez nie nawet niewielkiej części rośliny, grozi silną alergią, uszkodzeniem wątroby, a nawet dusznościami. Nie ma co ukrywać - najbardziej narażone na zatrucie szkodliwymi roślinami są koty. Doniczki ustawione wysoko na szafie czy kominku nie stanowią trudności dla wszędobylskiego mruczka. Poniżej wymieniliśmy kilka najbardziej trujących roślin, które warto zabezpieczyć przed zwierzętami. Jeśli nie masz takiej możliwości, lepiej oddaj je komuś innemu. Skutki zjedzenia niektórych gatunków roślin mogą być nieodwracalne i doprowadzić nawet do śmierci naszego pupila.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat jest rośliną o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Posiada długie liście o lancetowatym kształcie. Kwiaty mają kolor biały, kremowy lub bladozielony. Kwiatostany przypominają kształtem żagiel lub skrzydło, dzięki czemu roślina zawdzięcza swoją nietypową nazwę. Skrzydłokwiat ma zdolność oczyszczania i nawilżania powietrza, co sprawia, że jest popularny wśród gatunków roślin trzymanych w mieszkaniu. Liście skrzydłokwiatu zawierają związek chemiczny, zwany szczawianem wapnia. Jest on silnie trujący dla ludzi i zwierząt. Spożycie liści powoduje podrażnienie przełyku, ostre bóle brzucha oraz mocne skurcze w klatce piersiowej.

Azalia

Azalie mogą być bardzo szkodliwe dla domowych zwierząt
Azalie mogą być bardzo szkodliwe dla domowych zwierząt123RF/PICSEL

Azalie są powszechnymi roślinami doniczkowymi uprawianymi w domach i mieszkaniach. Zawierają one bardzo trujące substancje, które po spożyciu nie są obojętnie dla zdrowia czworonogów. W szczególności są bardzo toksyczne dla kotów. Po ich zjedzeniu mogą nastąpić drgawki, ślinotok, a nawet śpiączka! W skrajnych przypadkach może dojść do trwałej ślepoty. Tylko szybka pomoc weterynarza jest w stanie uratować pupila.

Dracena

Jest to piękna i egzotyczna roślina, która nadaje wakacyjnego klimatu w każdym pomieszczeniu. Nie jest trudna w uprawie, a swoim kształtem przypominają palmę. Może ona osiągać pokaźne rozmiary. Niestety, ale podgryzanie draceny przez zwierzęta, może skończyć się bardzo źle. To wszystko za sprawą toksycznych substancji zaliczanych do saponin. Powodują one rozpad czerwonych krwinek, co w konsekwencji prowadzi do anemii, a nawet uszkodzenia szpiku. Typowymi objawami zatrucia tą draceną są silne wymioty, rozszerzenie źrenic oraz osowiałość zwierzęcia.

Monstera

To charakterystyczna roślina, która przykuwa swoją uwagę liśćmi w kształcie serca. W zielonych częściach rośliny występuje trujący szczawian wapnia. Powoduje on silne reakcje alergiczne oraz podrażnienie przełyku. Ponadto korzenie monstery zawierają drażniący sok, który też może uszkodzić narządy wewnętrzne zwierzęcia.

Fikus benjamina

To atrakcyjny figowiec, który ma ciemnozielone liście i charakterystyczne opadające gałązki. Uprawiany w domu może osiągnąć wysokość dwóch metrów. Ma błyszczące, spiczasto zakończone, niewielkie liście, o długości 5-10 centymetrów. Sok tej rośliny zawiera toksyczną strychninę, która w przypadku małych zwierząt może prowadzić do ich śmierci. U nieco większych pupili mogą wystąpić objawy,  takie jak zaczerwienienie pyszczka albo silne duszności.

Pies - spełnienie marzeń i przyjaciel do wszystkiegoInteria.tv

Jak rozpoznać zatrucie u zwierząt?

Zatrucie u zwierząt może objawiać się na wiele różnych sposobów. Do najczęstszych objawów należą: wymioty, bladość dziąseł i spojówek, biegunka, tkliwość brzucha, osłabienie. Jeśli zauważysz, choć jeden z powyżej wymienionych objawów, udaj się jak najszybciej do weterynarza! Istotne jest, aby poinformować lekarza, jaki gatunek został spożyty przez twojego pupila. Najlepiej zabrać ze sobą jeden liść rośliny, aby pokazać go specjaliście. To może ułatwić dalszą diagnostykę i udzielenie szybkiej pomocy zwierzęciu. Pierwszą pomoc, jaką można udzielić jeszcze w domu, to wywołanie wymiotów. Jak to zrobić? Wystarczy, że podasz pupilowi roztwór z wody i wody utlenionej. Taka mieszania tworzy w jego żołądku pianę i pomoże wydalić część toksyn. To właśnie szybkie działanie ze strony właściciela może okazać się kluczowe podczas ratowania życia zwierzęcia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas