Reklama

Reklama

Terminy wypłat 14.emerytury. Sprawdź, kiedy dostanie "czternastkę"

14. emerytura będzie wypłacana już od 25 sierpnia 2022 r. Jak podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, emeryci, aby otrzymać świadczenie, nie będą musieli składać żadnego dodatkowego wniosku. - Świadczenie wypłacimy z urzędu - przyznaje.

Czternasta emerytura to dodatkowe roczne świadczenie, otrzyma 9 mln emerytów, rencistów oraz innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym, jak zauważa prezes ZUS, 8,1 mln świadczeniobiorców ZUS. Czternasta emerytura w 2022 roku  wynosi 1338,44 zł brutto (1217,98 zł netto), a jej wypłata rozpocznie się od 25 sierpnia. 

Czternasta emerytura - zasada "złotówka za złotówkę" 

Na jakich zasadach wypłacana będzie 14. emerytura? Świadczenie będzie wypłacane z urzędu, czyli oznacza to, że nie potrzeba składać żadnego wniosku. Jak czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: "ZUS będzie także sprawdzać, czy dana osoba ma prawo do emerytury lub renty z ZUS na 24 sierpnia, czyli dzień przed pierwszymi wypłatami". 

Reklama

- Czternastkę w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł, świadczenie będzie obniżane zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł - mówi prof. Uścińska.

Sprawdź również: Nie tylko 13. i 14. emerytura. Oto wszystkie ulgi dla seniorów

Wypłata 14. emerytury w sierpniu i we wrześniu 

14.emerytura będzie wypłacana od 25 sierpnia 2022 roku. Kolejne daty wypłaty "czternastki" to:

  • 1 września
  • 5 września
  • 6 września
  • 10 września
  • 15 września
  • 20 września 

Jeśli chodzi o tzw. system mundurowy oraz osoby pobierające zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS - termin wypłaty 14. emerytury przypada na wrzesień.  "Czternastka" może także zostać wypłacona w październiku. Termin ten dotyczy osób, które pobierają świadczenia rolnicze rzadziej niż raz na miesiąc. 

14. emerytura wolna od zajęć komorniczych

Jak informuje ZUS, 14. emerytura będzie wolna od zajęć komorniczyć. Nie będzie także wliczana do dochodu przy ubieganiu się np. o alimenty czy świadczenia dla osób niezdolnych do samoistnej egzystencji. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | wypłata emerytur

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy