Reklama

Reklama

Teść Andrzeja Dudy obchodzi 75 urodziny. Kim jest Julian Kornhauser?

Julian Kornhauser jest poetą, prozaikiem, krytykiem literackim, znawcą i tłumaczem literatury serbskiej i chorwackiej, a także emerytowanym pracownikiem naukowym Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prywatnie ojciec Pierwszej Damy i teść Andrzeja Dudy. 20 września Julian Kornhauser obchodzi 75 urodziny.

Kim jest Julian Kornhauser - teść Andrzeja Dudy?

Jeden z najwybitniejszych polskich poetów Julian Kornhauser przyszedł na świat 20 września w 1946 roku w Gliwicach. Jest synem krakowskiego Żyda Jakuba Kornhausera i Ślązaczki Małgorzaty Glombik. 

Mimo ukończenia szkoły średniej na Śląsku ojciec Agaty Dudy na studia postanowił wyjechać do Krakowa, gdzie na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończył serbistykę i kroatystykę. 

Na magisterium się jednak nie skończyło. Julian Kornhauser w 1975 roku uzyskał stopień doktora, siedem lat później habilitację, w 1996 roku tytuł naukowy profesora. Od 1970 roku aż do przejścia na emeryturę w 2010 roku był zatrudniony w Instytucie Filologii Słowiańskiej UJ. 

Reklama

To właśnie na studiach poeta poznał przyszłą żonę - Alicję Wojnę. Owocem ich związku jest córka Agata Kornhauser-Duda i syn Jakub Kornhauser.

Julian Kornhauser - przedstawiciel poetyckiej Nowej Fali z lat 70. XX wieku

Mimo zatrudnienia na uniwersytecie, Julian Kornhauser cały czas tworzył. Jego debiut miał miejsce na łamach miesięcznika "Poezja" i w Almanachu młodych "Iskier" w 1967 roku. Był m.in. członkiem grupy poetyckiej "Teraz", współredagował miesięcznik "Pismo", następnie był współautorem drugoobiegowego czasopisma "NaGłos".

Publikował eseje i recenzje na łamach "Gazety Wyborczej" oraz "Tygodnika Powszechnego", a także w  "Dzienniku Polska-Europa-Świat" i "Rzeczpospolitej". Współpracował z prasą kulturalną i literacką. Swoje szkice krytycznoliterackie, wiersze i przekłady publikował m.in. w "Twórczości", "Odrze", "Literaturze na Świecie" i "Tekstach Drugich". 

Warto wspomnieć, że Julian Kornhauser jest współautorem książki "Świat nie przedstawiony", która została okrzyknięta mianem pokoleniowego manifestu, a tom wierszy "Zabójstwo" został wydany poza zasięgiem cenzury. Poeta w 1975 roku podpisał "List 59" przeciwko zmianom w konstytucji PRL wprowadzającym zapisy o kierowniczej roli partii i sojuszu z ZSRR. W stanie wojennym przez krótki czas był internowany. 

Julian Kornhauser jest m.in. autorem kilkunastu tomów wierszy, trzech powieści, wielu monografii krytycznoliterackich i historycznoliterackich, tomów szkiców, kilku książek z przekładami chorwackiej, serbskiej i bośniackiej poezji oraz dwóch tomów wierszy dla dzieci.

Julian Kornahuser obchodzi 75 urodziny

Mimo że Agata Duda jest pierwszą damą od 2015 roku, to na próżno szukać dokładnych informacji dotyczących jej rodziny. 

O teściu Andrzeja Dudy w kontekście politycznym zrobiło się głośno w 2016 roku, kiedy podpisał list otwarty do ministra kultury w rządzie PiS, w którym protestowano przeciwko zwolnieniu dyrektora Instytutu Książki.

W tym roku Julian Kornhauser obchodzi 75 urodziny. Poeta boryka się z afazją i paraliżem prawej strony ciała, które są następstwem krwotocznego udaru mózgu.

Czytaj więcej:

Schody do Nieba zostaną zburzone. Niebezpieczna atrakcja przyciąga zbyt wielu turystów!

Afgańskie kobiety protestują w sieci. Nie chcą zakładać burek!

Królewska łazienka w polskiej szkole. W Zabrzu postawili na luksus

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje