Reklama

Testament księcia Filipa będzie tajny przez najbliższe 90 lat! Powód zadziwia!

Książę Filip zmarł 9 kwietnia w zamku w Windsorze. Sędzia brytyjskiego Sądu Najwyższego podjął decyzję o utajnieniu treści testamentu zmarłego. Umotywował tę decyzję koniecznością ochrony godności królowej Elżbiety II i innych członków rodziny królewskiej. Do dokumentu będzie można zajrzeć dopiero za 90 lat.

Testament księcia Filipa pozostanie tajny?

Książę Filip zmarł 9 kwietnia, jego odejście poruszyło wielu Brytyjczyków. Treść testamentu nie zostanie ujawniona przez najbliższe 90 lat, a po upłynięciu tego czasu, by poznać zapisy ostatniej woli męża królowej, będzie konieczny proces cywilny. Taka jest decyzja sędziego sir Andrew McFarlane’a, przewodniczącego Wydziału Rodzinnego brytyjskiego Sądu Najwyższego. Umotywował ją koniecznością ochrony godności monarchini i reszty rodziny królewskiej. 

Decyzja sądu nie była podyktowana tym, że w testamencie znalazły się kontrowersyjne zapisy, które mogłyby wyjawić tajemnice królewskiego małżeństwa lub inne sekrety rodziny królewskiej. Nawet jeśli takowe tam są, to sędzia McFarlane o tym nie wie, bo nie czytał tego dokumentu. Poznał jedynie datę jego powstania oraz nazwisko osoby upoważnionej do jego otwarcia i wykonania zawartych w nim zapisów.

Reklama

Testament księcia Filipa: dlaczego pozostanie tajny?

W rozmowie z BBC sędzia McFarlane powiedział, że w lipcu tego roku odbył konsultacje z prawnikami reprezentującymi zmarłego księcia Edynburga oraz z prokuratorem generalnym. Jednak nie zostało to podane do publicznej wiadomości, by nie nadawać sprawie niepotrzebnego rozgłosu. 

Utajnienie testamentów napisanych przez członków rodziny królewskiej jest praktykowane od ponad wieku. Sir Andrew McFarlane, najstarszy rangą sędzia w sądach rodzinnych, jako jedyny ma dostęp do sejfu, w którym znajdują się koperty z zapieczętowanymi testamentami ponad 30 zmarłych arystokratów.

Przeczytaj również: 

Beztroski Radosław Majdan zablokował cały chodnik parkując na zakazie! Zdjęcia nie kłamią

Grzyby leśne: Jak je wykorzystać i czy można je zastąpić?

Izabela Hajzer: Najtrudniejsze były pierwsze dni po śmierci

Zobacz również:


PAP life
Dowiedz się więcej na temat: książę Filip
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy