Testament księcia Filipa będzie tajny przez najbliższe 90 lat! Powód zadziwia!

Książę Filip zmarł 9 kwietnia w zamku w Windsorze. Sędzia brytyjskiego Sądu Najwyższego podjął decyzję o utajnieniu treści testamentu zmarłego. Umotywował tę decyzję koniecznością ochrony godności królowej Elżbiety II i innych członków rodziny królewskiej. Do dokumentu będzie można zajrzeć dopiero za 90 lat.

Książę Filip zmarł 9 kwietnia w zamku w Windsorze. Miał wówczas 99 lat
Książę Filip zmarł 9 kwietnia w zamku w Windsorze. Miał wówczas 99 latADRIAN DENNISAFP

Testament księcia Filipa pozostanie tajny?

Książę Filip zmarł 9 kwietnia, jego odejście poruszyło wielu Brytyjczyków. Treść testamentu nie zostanie ujawniona przez najbliższe 90 lat, a po upłynięciu tego czasu, by poznać zapisy ostatniej woli męża królowej, będzie konieczny proces cywilny. Taka jest decyzja sędziego sir Andrew McFarlane’a, przewodniczącego Wydziału Rodzinnego brytyjskiego Sądu Najwyższego. Umotywował ją koniecznością ochrony godności monarchini i reszty rodziny królewskiej.

Uznałem, że ze względu na konstytucyjną pozycję Władcy, właściwe jest stosowanie specjalnej praktyki w odniesieniu do królewskich testamentów. Istnieje potrzeba zwiększenia ochrony przyznanej prywatnym aspektom życia tej ograniczonej grupy osób, aby zachować godność Królowej i bliskich członków jej rodziny
cytuje sędziego McFarlane’a serwis People.

Decyzja sądu nie była podyktowana tym, że w testamencie znalazły się kontrowersyjne zapisy, które mogłyby wyjawić tajemnice królewskiego małżeństwa lub inne sekrety rodziny królewskiej. Nawet jeśli takowe tam są, to sędzia McFarlane o tym nie wie, bo nie czytał tego dokumentu. Poznał jedynie datę jego powstania oraz nazwisko osoby upoważnionej do jego otwarcia i wykonania zawartych w nim zapisów.

Królowa Elżbieta podczas pogrzebu małżonka
Królowa Elżbieta podczas pogrzebu małżonka Victoria Jones-WPA PoolGetty Images

Testament księcia Filipa: dlaczego pozostanie tajny?

W rozmowie z BBC sędzia McFarlane powiedział, że w lipcu tego roku odbył konsultacje z prawnikami reprezentującymi zmarłego księcia Edynburga oraz z prokuratorem generalnym. Jednak nie zostało to podane do publicznej wiadomości, by nie nadawać sprawie niepotrzebnego rozgłosu.

Przyjąłem stanowisko, że chociaż może istnieć publiczna ciekawość co do prywatnych ustaleń, które członek rodziny królewskiej zawarł w swoim testamencie, nie ma interesu publicznego w tym, aby wszyscy znali te prywatne informacje
tłumaczył motywy swojej decyzji sędzia.

Utajnienie testamentów napisanych przez członków rodziny królewskiej jest praktykowane od ponad wieku. Sir Andrew McFarlane, najstarszy rangą sędzia w sądach rodzinnych, jako jedyny ma dostęp do sejfu, w którym znajdują się koperty z zapieczętowanymi testamentami ponad 30 zmarłych arystokratów.

Do ostatnich chwil książę Filip zachował radość życia
Do ostatnich chwil książę Filip zachował radość życiaPhilip Toscano East News

Zobacz również:

„Ewa gotuje”: Tiramisu z owocamiPolsat
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas