To będzie najwyższy budynek świata. Wysoki na kilometr wieżowiec stanie się nowym rekordzistą
Oprac.: Agata Zaremba
W zachodniej części Arabii Saudyjskiej, w mieście Jeddah zostanie wzniesiony wieżowiec na miarę nowoczesnego miasta przyszłości. Projekt zakłada wybudowanie wysokiego na ponad jeden kilometr drapacza chmur, który zyska miano nowej najwyższej budowli na świecie. Oto co wiemy na jego temat.
Spis treści:
- Już niedługo wznowione zostaną prace nad budową najwyższego wieżowca na świecie
- Ogłoszono przetarg. Trwają poszukiwania wykonawców do ukończenia projektu
- Wieżowiec o wysokości ponad 1 kilometra. Czym będzie Jeddah Tower?
- Futurystyczne miasta przyszłości. Jeddah Tower to nie jedyny niebywały projekt realizowany w Arabii Saudyjskiej
Już niedługo wznowione zostaną prace nad budową najwyższego wieżowca na świecie
Znajdujący się w Dubaju wieżowiec Burj Khalifa, mając 828 metrów wysokości i 163 piętra użytkowe, jest obecnie najwyższym budynkiem na świecie. Na budowę tego imponującego drapacza chmur przeznaczono 1,5 miliarda dolarów, a sam wieżowiec stał się nie tylko wizytówką Dubaju, ale i symbolem rozwoju i bogactwa Bliskiego Wschodu.
Jak się jednak okazuje, już niedługo Burj Khalifa może stracić pozycję lidera w rankingu najwyższych drapaczy chmur na świecie. Jego miejsce zajmie Jeddah Tower w Arabii Saudyjskiej, której budowa zostanie wznowiona po 10 latach.
Zobacz również: Odkrycie greckich archeologów rzuca nowe światło na kult bogów. Zaskakujące, co odnaleźli
Ogłoszono przetarg. Trwają poszukiwania wykonawców do ukończenia projektu
O ambitnym projekcie Jeddah Tower mogliśmy usłyszeć w 2013 roku, gdy rozpoczęto budowę nowego najwyższego budynku na świecie. Realizacji tego zadania podjęła się saudyjska firma ABG, która niedługo po rozpoczęciu budowy wycofała się z przedsięwzięcia. Okazuje się jednak, że ambitny projekt pracowni architektonicznej Adrian Smith & Gordon Gill zostanie ukończony.
Jeddah Economic Company (JEC), firma odpowiedzialna za budowę jedno-kilometrowej wieży Jeddah wznowiła działania i sporządziła listę potencjalnych wykonawców do ukończenia projektu. Jeszcze niedawno oficjalnie potwierdzono ogłoszenie przetargu. O kontrakt ubiegają się zarówno lokalni saudyjscy kontrahenci, jak i kontrahenci z Bliskiego Wschodu, Chin, Południowej Korei, a także Europy.
Całkowity koszt przedsięwzięcia szacowany jest na 20 mld dolarów, z czego 1,2 mld zostanie przeznaczone na samo postawienie wieży.
Wieżowiec o wysokości ponad 1 kilometra. Czym będzie Jeddah Tower?
Jeddah Tower po ukończeniu budowy ma być o ponad 172 centymetry wyższa niż obecny rekordzista świata. Tym samym jego wysokość przebije granicę 1 kilometra, co można porównać do czterech Pałaców Kultury i Nauki postawionych na sobie. Budynek ma być najważniejszym elementem projektu "Jeddah Economic City", którego celem jest ożywienie miasta Jeddah położonego w zachodniej części Arabii Saudyjskiej.
Jeddah Tower ma być wielofunkcyjnym budynkiem z luksusowym hotelem, biurami, apartamentami, a także najwyższym obserwatorium na świecie. Jego wnętrze będzie miało łącznie powierzchnię 1,5 kilometrów kwadratowych.
Smukła i aerodynamiczna forma budynku, oprócz futurystycznego wyglądu ma spełniać ważne funkcje. Jej celem jest neutralizowanie działania wiatru oraz zmniejszenie obciążeń strukturalnych nim spowodowanych. Lekko asymetryczna konstrukcja wieży swoim wyglądem ma odwoływać się do wiązki młodych liści wyrastających z ziemi, co w założeniu projektantów ma symbolizować wybuch nowego życia oraz wzrost i dynamiczny rozwój kraju.
Konstrukcja Jeddah Tower ma zostać wykonana przy użyciu innowacyjnej technologii oraz materiałów i skupi się na minimalizacji zużycia energii. Ponadto każda z trzech stron będzie miała szereg wycięć tworzących "kieszenie" cienia, które osłonią części budynku przed słońcem. Stworzone zostaną na nich tarasy, które będą oferowały niesamowite widoki na miasto oraz Morze Czerwone.
Jak czytamy na portalu Gulf Business:
Budynek będzie wyposażony w wysokowydajny system ścian zewnętrznych, który zminimalizuje zużycie energii poprzez zmniejszenie obciążeń termicznych.
Zobacz również: 5 atrakcji Dolnego Śląska idealnych na jesienny weekend. Prawdziwy raj dla samotników i rodzin
Futurystyczne miasta przyszłości. Jeddah Tower to nie jedyny niebywały projekt realizowany w Arabii Saudyjskiej
To nie pierwszy projekt, którym Arabia Saudyjska postanowiła zaskoczyć resztę świata. Saudyjski książę i następca tronu Muhammad Bin Salman, w ramach swojej wizji strategicznej do 2030 roku zakłada wybudowanie inteligentnych megamiast, w tym "The Line" - linearnego, futurystycznego miasta Neom, które ma być przykładem ekologicznej metropolii spełniającej normy zrównoważonego rozwoju. Według projektu miasto ma składać się z jednego budynku, którego zewnętrzną elewację pokryją lustra odbijające otaczającą je pustynię.
W 170-kilometrowym pasie zabudowy nie będzie ulic, samochodów i smogu. Zamiast tego w Neom ma funkcjonować ultraszybki, podziemny transport publiczny, dzięki któremu dojazd z jednego na drugi koniec miasta zajmie jedyne 20 minut.
Miasto ma składać się z modułów, połączonych podestami dla pieszych. Wszystko, czego będą potrzebować lokatorzy, będzie oddalone w odległości 5-minutowego spaceru od ich domów. Oprócz tego każdy mieszkaniec będzie miał łatwy dostęp do przyrody - Neom ma być pełne otwartych przestrzeni i zielonych parków.
Mimo że ambicje i innowacyjność myślenia autora projektu jest godna podziwu, wielu ekspertów wątpi w powstanie futurystycznego miasta. Krytycy określają takie rozwiązanie jako dystopijne i niemożliwe do realizacji. Według założeń miasto ma pomieścić dziewięć milion mieszkańców z całego świata, a pierwsi z nich mają wprowadzić się już w 2024 roku.