5 atrakcji Dolnego Śląska idealnych na jesienny weekend. Prawdziwy raj dla samotników i rodzin

Złota polska jesień jest już niemal na wyciągnięcie ręki. To czas, kiedy na ulicach nie ma już tłumu turystów, upały ustępują, a drzewa zmieniają kolor swoich liści, sprawiając, że wiele widoków wręcz zapiera dech w piersiach. Wtedy wystarczy już tylko spakować walizki i ruszać w Polskę. Cel – Dolny Śląsk. Oto miejscowości idealne na jesienny wypad.

5 atrakcji Dolnego Śląska, które musisz zobaczyć. Idealne na jesienny weekend (fot. EastNews/PIOTR KAMIONKA/REPORTER/Marek BAZAK/East News)
5 atrakcji Dolnego Śląska, które musisz zobaczyć. Idealne na jesienny weekend (fot. EastNews/PIOTR KAMIONKA/REPORTER/Marek BAZAK/East News)Piotr Kamionka/REPORTEREast News

Wraz z zakończeniem wakacji i odejściem lata w zapomnienie, wiele osób porzuca myśl o błogim wypoczynku, kojarząc jesień wyłącznie z szarą aurą i opadami deszczu. Tymczasem jesień jest w Polsce jedną z najpiękniejszych pór roku, wraz z nadejściem której warto wyruszyć w kraj i odwiedzić miejsca, w których czas zdaje się na chwilę zatrzymać. A tych jest wiele.

Niemal obowiązkowym, jesiennym kierunkiem podróży jest Dolny Śląsk - region o bogatej historii i różnorodnej przyrodzie, oferujący niezliczoną ilość atrakcji turystycznych. A jesień jest wyjątkowym czasem, by go odwiedzić - spadające wówczas liście nadają krajobrazom wręcz bajkowego charakteru, a mniejsza liczba turystów sprawia, że można delektować się pięknem bez tłoku i w spokoju. Oto, gdzie warto się wybrać.

Międzygórze. Raj dla samotników oraz miłośników błogiej ciszy

Polska "Mała Szwajcaria", jak okrzyknięto niewielką miejscowość w Sudetach Wschodnich, to prawdziwy raj dla samotników oraz miłośników błogiej ciszy, świeżego powietrza i kontaktu z naturą. Międzygórze wygląda bowiem jak oderwane z krajobrazu alpejskich kurortów w Szwajcarii, zachwycając przede wszystkim architekturą - drewniane wille, kościółki i inne budynki wręcz urzekają swoim wyglądem.

Międzygórze wygląda jak oderwane z krajobrazu alpejskich kurortów w Szwajcarii
Międzygórze wygląda jak oderwane z krajobrazu alpejskich kurortów w SzwajcariiPiotr Kamionka/REPORTEREast News

Międzygórze kryje w sobie jednak wiele innych niespodzianek. To tam znajduje się bowiem jeden z najpiękniejszych górskich wodospadów w Polsce, Wodospad Wilczki. Prowadzi do niego wyjątkowo zagospodarowany teren, pełen bajkowych alejek, drewnianych mostów i punktów widokowych. Międzygórze jest również doskonałą bazą wypadową na Śnieżnik, Igliczną, Czarną Górę, Szeroką Kopę oraz Żmijowiec.

Podróż w czasie. Duszniki

Duszniki-Zdrój to jedna z czołowych, polskich atrakcji turystycznych, która przypadnie do gustu zarówno miłośnikom natury, jak i historii czy tradycyjnej architektury. Miasto uzdrowiskowe, położone niedaleko czeskiej granicy, otoczone jest pasmem gór Orlickich oraz Bystrzyckich, zaskakując również liczbą znajdujących się tam uzdrowisk.

Duszniki od XVIII wieku są oficjalnym miejscem uzdrowiskowym, a tamtejsze sanatoria słyną ze źródeł wód mineralnych, kusząc kuracjuszy nie tylko z Polski, ale również zagranicy. Jeśli jednak wydaje ci się, że Duszniki są miastem, w którym znajdują się jedynie sanatoria, a odnajdą się w nim wyłącznie kuracjusze - jesteś w błędzie. To świetny kierunek zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i miłośników aktywności fizycznej.

Duszniki-Zdrój to jedna z czołowych polskich atrakcji turystycznych
Duszniki-Zdrój to jedna z czołowych polskich atrakcji turystycznychMarek BAZAK/East NewsEast News

W mieście warto odwiedzić między innymi Muzeum Papiernictwa, a także poznać związek miejscowości z Fryderykiem Chopinem. A potem ruszyć w pieszą wycieczkę na Zieleniec czy Szczeliniec Wielki. Miłośnicy sportowej adrenaliny do Dusznik powinni jednak wybrać się zimą. Wówczas zamienia się ono w jedną ze stolic narciarstwa.

Tajemnicze tunele i komory. Podziemne Miasto Osówka

Od 1943 roku w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę prace budowlane pod wspólnym kryptonimem "Riese". Budowa nigdy nie została ukończona, a dziś jej pozostałości stanowią szereg podziemnych kompleksów i budowli naziemnych, które wciąż pozostają owiane mgłą tajemnicy, jeśli chodzi o ich przeznaczenie. Niezwykłość tych obiektów przyciąga jednak turystów. To miejsce powinien zobaczyć każdy.

Podziemne Miasto Osówka to najciekawszy i najdłuższy udostępniony kompleks wybudowany w Górach Sowich na Dolnym Śląsku
Podziemne Miasto Osówka to najciekawszy i najdłuższy udostępniony kompleks wybudowany w Górach Sowich na Dolnym ŚląskuAlbin Marciniak/East NewsEast News

Częścią kompleksu "Riese" jest Podziemne Miasto Osówka - najciekawszy i najdłuższy udostępniony kompleks wybudowany w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Stopień zaawansowania przeprowadzonych tam robót stawia znajdujące się tam budowle na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o najbardziej wykończone naziemne obiekty przedsięwzięcia "Riese".

Największą uwagę przyciągają dwa obiekty umownie nazwane "Kasyno" i "Siłownia". Chcąc je zobaczyć, koniecznie należy spakować plecak i ruszać. Dojazd do obiektu prowadzi od miejscowości Głuszyca przez Kolce i Sierpnicę.

Największa twierdza górska w Europie. Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. To największa górska twierdza w Europie, której powstanie wynikało z konieczności zapewnienia należytej ochrony Przełęczy Srebrnej przed wrogimi najazdami. Ta wywiązała się ze swojego zadania wyśmienicie, pomimo licznych ataków i oblężeń pozostając niezdobytą.

Zdobyć można ją jednak turystycznie. A takie wydarzenie pozostanie w pamięci na długo. Twierdza Srebrna Góra robi ogromne wrażenie zarówno pod względem rozległości całego kompleksu, jak również tajemnic i atrakcji, które oferuje. Jesienna wycieczka w to miejsce zdaje się być więc punktem obowiązkowym na liście październikowych lub listopadowych aktywności.

Twierdza Srebrna Góra jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska
Twierdza Srebrna Góra jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Dolnego ŚląskaPiotr Kamionka/REPORTEREast News

Z uwagi na swoje położenie Twierdza Srebrnogórska jest nazywana perłą Gór Sowich. Na zwiedzanie właściwej części twierdzy należy poświecić około 2 godzin - ta składa się z sześciu fortów i kilku dodatkowych bastionów. Centralnym punktem całego kompleksu jest Fort Donjon.

Co więcej, miejscowość Srebrna Góra jest świetną bazą wypadową do zwiedzania Gór Sowich i Gór Bardzkich.

Niewielkie miasteczko, które pęka w szwach od turystycznych atrakcji. Złoty Stok

Złoty Stok, mimo iż jest niedużym miasteczkiem, wręcz pęka w szwach od turystycznych atrakcji, przyciągając zarówno miłośników pięknej przyrody, jak i nietypowych rozrywek.

Malowniczo położona miejscowość znajduje się tuż u podnóża Gór Złotych, nad potokiem Trująca, przy granicy z Czechami. Już sama nazwa miasta oraz gór wskazuje, że tamtejszy ośrodek słynął z wydobycia złota.

Złoty Stok jest najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w Polsce, którego dzieje sięgają X wieku. Na przestrzeni wieków ze złóż Złotego Stoku wydobyto około 2 mln ton rudy, z której otrzymano 16 ton czystego złota. Mimo iż kopalnię zamknięto ostatecznie w 1961 roku, dziś w tym miejscu działa Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota, będące główną atrakcją miasta i prawdziwą gratką dla turystów.

Złoty Stok jest najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w Polsce
Złoty Stok jest najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w PolscePiotr Dziurman/REPORTEREast News

W Złotym Stoku zobaczyć można również Średniowieczny Park Techniki, który jest unikalnym, jedynym w całej Europie parkiem z rekonstrukcjami średniowiecznych maszyn górniczych. Można tam obejrzeć między innymi słynny "czołg Leonarda da Vinci", czyli niezwykłą machinę bojową zaprojektowaną przez włoskiego uczonego. Czas więc zaplanować weekend, a następnie spakować walizki i ruszać. Do odkrycia jest wiele.

A na Dolnym Śląsku każdy znajdzie coś dla siebie.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 66: Cezary PazuraINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas