Niebywałe, co skrywa pod ziemią polskie miasto. Tajemnicze krypty to początek
Głogów to niepozorne miasto, które skrywa wiele tajemnic. Podziemny szpital miejski, doskonale zachowany schron skryty pod dworcem, a także tajemnicze krypty pod kościołem. To tylko niektóre obiekty, które już niedługo zostaną udostępnione dla zwiedzających. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku turyści będą mogli zapoznać się tam z niebywałą historią tego miasta.
Głogów ze względu na strategiczne położenie już od czasów średniowiecza pełnił funkcje obronne, strzegąc granic państwa Piastów przed najeźdźcami. W XVII wieku Austriacy wznieśli tam twierdzę, której fortyfikacje zachowały się po dziś dzień.
Twierdza Głogów była wielokrotnie przebudowywana. W XVIII wieku po opanowaniu Śląska przez Prusy jej dzieła fortyfikacyjne odsunięto na przedpola. Dalsza rozbudowa miała miejsce w XIX wieku. Powstały wtedy nowe dzieła obronne w tym baszta artyleryjska Turm Reduit, zwana potocznie "barbakanem".
Baszta w 1945 roku, podczas oblężenia miasta służyła jako stanowisko ciężkich dział przeciwlotniczych, a jej głównym zadaniem była obrona miasta od północy i zabezpieczenie rzeki. W późniejszym czasie przekształcono ją w niemiecki szpital polowy.
Zobacz również: Polska na własne oczy: Niewielka wieś, o której mało kto słyszał. Ulubione miejsce pielgrzymów w województwie świętokrzyskim
W Głogowie po dziś dzień zachowała się niebywała fortyfikacja oraz kilometry podziemnych korytarzy. Tunele pod Starym Miastem od czasu do czasu otwierane są dla turystów, w ramach regularnie organizowanych akcji zwiedzania podziemi miasta, jednak władze Głogowa zapowiadają, że już niedługo wiele niebywałych podziemnych obiektów zostanie udostępnionych dla turystów.
Zobacz również: Małe miasteczko zdobyło tytułu Cudu Polski. Dlaczego jest wyjątkowe? To popularne miejsce kultu maryjnego
Niesamowitym miejscem skrytym pod dziedzińcem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie jest podziemny szpital miejski, który mógł bezpiecznie funkcjonować mimo oblężenia miasta i działań wojennych.
Obecnie w Głogowie trwają prace nad przygotowaniem wejścia do podziemnego szpitala. Dotychczas wejście zatarasowane było ciężkimi, betonowymi płytami, co znacznie utrudniało do niego dostęp. Władze miasta zamierzają udostępnić ten obiekt dla turystów, w ramach ścieżki edukacyjnej, która rozpoczynać się będzie w pomieszczeniach Bloku Koszarowego pod CIT. Turyści oprócz podziemnego szpitala będą mogli zwiedzić fosę, kazamaty, tunel kontrminowy i poternę.
Do tej pory podziemny szpital przy PWSZ otwierany był jedynie okazjonalnie, w ramach akcji Lato oraz Zima w Twierdzy, podczas której oprowadzani przez przewodnika turyści mieli okazję zobaczyć ten tajemniczy obiekt na własne oczy. Jednakże już niedługo na stałe zostanie on udostępniony dla zwiedzających.
Zobacz również: Polska na własne oczy: meleksem przez Sandomierz. Co skrywa miasto Ojca Mateusza?
Do zwiedzania zostanie również przeznaczone XIX-wieczne podziemne przejście, a właściwie poterna, która niegdyś służyła do przedostawania się z rdzenia twierdzy, czyli obecnego Starego Miasta do Fosy Miejskiej.
Podziemne przejście odkryto zupełnie przypadkiem w 2017 roku. Miało to miejsce podczas budowy parkingu przy ulicy Starowałowej. Obecnie trwają prace nad przywróceniem jego funkcjonalności oraz zabezpieczenie przejścia, aby mogło zostać otwarte dla pieszych. Oprócz remontu poterny i murków prace mają na celu umocnienie skarp, zainstalowanie oświetlenia, a także wybudowanie schodów terenowych.
Zwiedzający przez poternę będą mogli dostać się do ocalałej fosy miejskiej, która powstała w 1630 roku w czasie wojny trzydziestoletniej. Tunele mają ciekawą konstrukcję - z każdym metrem coraz to bardziej się zwężają. Swego czasu służyły wojskom stacjonującym w twierdzy. To właśnie tymi tunelami urządzano wypady, których celem było atakowanie wojsk wroga.
Kościół Bożego Ciała wybudowano w latach 1696-1702. Kilkukrotnie uległ on zniszczeniu - najpierw wskutek pożaru w 1711 roku, a następnie podczas wojny w 1945 roku. Kościół odbudowano po wojnie, jednak niewiele zachowało się z oryginalnego wnętrza.
Również i ta budowla skrywa niebywałe podziemia. W kryptach pod kościołem chowano niegdyś jezuitów oraz ważniejszych obywateli miasta. W czasie II wojny światowej podziemia te zmieniły swoje przeznaczenie i następnie służyły jako schron i lazaret.
Przy okazji akcji Lato i Zima w twierdzy zwiedzający mogą też obejrzeć schron pod dworcem w Głogowie. Obiekt ten, na co dzień nie jest dostępny ani dla turystów, ani dla mieszkańców miasta. Schron nie był wykorzystywany od czasu wojny, jednak do dziś mógłby pełnić swoją funkcję. W jego wnętrzu można znaleźć pozostałości dawnej elektroniki oraz urządzeń do pompowania powietrza.