To jedne z najzdrowszych śliwek na świecie. W Polsce stają się coraz popularniejsze

Śliwki umeboshi nie są w Polsce jeszcze tak popularne, jak inny, azjatycki przysmak, którym bez wątpienia jest kimchi, ale z uwagi na ich coraz większą dostępność w naszym kraju, owoc trafia w gusta miłośników charakterystycznych smaków. Śliwki umeboshi to nie tylko wyjątkowe doznanie kulinarne, ale przede wszystkim ogromna dawka witamin i mikroelementów.

Czy śliwki umeboshi są zdrowe?
Czy śliwki umeboshi są zdrowe?123RF/PICSEL

Śliwki umeboshi - charakterystyka

Śliwki umeboshi to tak naprawdę suszone i marynowane morele japońskie, które charakteryzują się kwaśnym smakiem wynikającym z dużej zawartości kwasu cytrynowego. Umeboshi ma również pomarszczoną, pomarańczową skórkę i okrągły kształt. Owoce zbiera się pod koniec czerwca, kiedy ich sok jest najbardziej kwaśny.

W Azji umeboshi najczęściej podaje się z ryżem. Śliwkę obtacza się kulką z ryżu, którą następnie zawija się wodorostami.

Śliwki umeboshi - wartości odżywcze

Umeboshi jest bardzo dobrym źródłem m.in. potasu, manganu, żelaza, wapnia, witaminy A, witamin z grupy B. Zawarte w owocu przeciwutleniacze zmniejszają ryzyko rozwinięcia się chorób układu krążenia i spowalniają starzenie się organizmu.

Śliwka umeboshi doskonale wpływa na odpowiednią perystaltykę jelit, zapobiega zaparciom, usprawnia pracę wątroby, pomaga przy dolegliwości refluksu, reguluje poziom cukru we krwi, zmniejsza zmęczenie, działa przeciwnowotworowo.

Owoc posiada właściwości antybakteryjne, co przekłada się na mniejsze ryzyko wystąpienia próchnicy i zapalenia dziąseł.

Przy tym owoc jest niskokaloryczny - w 100 g umeboshi  znajduje się zaledwie 40 kcal.

Śliwki umeboshi zawierają mnóstwo witamin i mikroelementów
Śliwki umeboshi zawierają mnóstwo witamin i mikroelementów123RF/PICSEL

Śliwki umeboshi - zastosowanie w kuchni

Niestety śliwki umeboshi w Polsce nie są produktem tanim. Za 100 g umeboshi trzeba zapłacić około 30-35 zł. Śliwki umeboshi z uwagi na  charakterystyczny kwaskowaty smak zazwyczaj stanowią dodatek do różnych potraw.

Jak już wspomnieliśmy - W Azji umeboshi najczęściej podaje się z ryżem, ale owoc doskonale smakuje również w towarzystwie makaronów, sałatek, grillowanych warzyw i sosów.

„Zbliżenia”. Łukasz Zagrobelny. O swojej muzycznej drodze, jubileuszu i tremieINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas