Reklama

Reklama

Topniejące lodowce zagrażają Wielkiej Brytanii. Ekspert ostrzega!

Topnienie pokrywy lodowej na Grenlandii stwarza niepokojące warunki dla Wielkiej Brytanii. Zdaniem eksperta może to wywołać tsunami. Uznaje się, że najbardziej zagrożone są zachodnie tereny.

Profesor Bill McGuire z University College London uważa, że topniejące lodowce niosą za sobą katastrofalne skutki. Mogą wywołać trzęsienia ziemi na Grenlandii, które będą zagrażać Wielkiej Brytanii. Szczególnie jej zachodniej części.

Przewidywanie tego potencjalnego zagrożenia nie jest bezpodstawne. Uczeni przywołują największe podmorskie osuwisko znane jako Storegga. Wystąpiło na skraju norweskiego szelfu kontynentalnego na Morzu Norweskim, gdzie zapadło się 3000 km sześciennych osadów. W jej wyniku ucierpiały tereny dzisiejszej Szkocji czy wschodniej Anglii.

Profesor McGuire jest zdania, że można zapobiec tej katastrofie, tylko jeśli uda się spowolnić topnienie lodowców na Grenlandii lub nawet całkowicie zatrzymać. 

Reklama

Nie ma jednak możliwości, by zatrzymać topnienia na Grenlandii, które są wywołane zmianami klimatycznymi. Zdaniem eksperta zrozumienie tego procesu mogłoby pomóc w przewidywaniu zbliżających się zagrożeń takich jak np. fale pływowe i powodzie.

Topnienie pokrywy na Grenlandii staje się coraz bardziej niebezpieczne. Zdaniem naukowców może to prowadzić do naruszenia skorupy ziemskiej, jej podniesienia, a co za tym idzie, wystąpienie silnych trzęsień ziemi. Obecnie odnotowuje się pomiary, które jednoznacznie wskazują, że skorupa ziemska wokół północnego Atlantyku zaczyna się powoli wypiętrzać.

Czytaj więcej:

Diogenes. Legenda PRL, która powoli odchodzi w zapomnienie

Ekologiczne osiedle marzeń opustoszało. Komary odstraszyły mieszkańców!

Zamek w Pszczynie. Księżna Daisy uwielbiała to miejsce!

Zobacz teraz:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Grenlandia | Wielka Brytania

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy