Reklama

Reklama

Trumna z ciałem Elżbiety II dotarła do Pałacu Buckingham. Brytyjczycy żegnają królową

We wtorek wieczorem do Pałacu Buckingham po długiej podróży dotarł karawan wiozący trumnę z ciałem zmarłej 8 września Elżbiety II. Na królową w posiadłości czekali pogrążeni w żałobie członkowie rodziny królewskiej między innymi król Karol III oraz jego małżonka Camilla. Brytyjczycy składają hołd zmarłej monarchini. Pod Pałacem Buckingham nie brakuje kwiatów i zniczy.

Ostatnia droga królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta II zmarła niespodziewania 8 września. "Dziś po południu królowa w spokoju odeszła w Balmoral" - napisano w oświadczeniu zamieszczonym na oficjalnym profilu rodziny królewskiej. Pogrzeb Jej Królewskiej Mości został zaplanowany na 19 września. Odbędzie się w Opactwie Westminsterskim.

Zanim trumna z ciałem zmarłej monarchini zostanie przetransportowana do Opactwa Westminsterskiego, odwiedzi kilka miejsc. Karawan pokonał już długą drogę. Z zamku Balmoral trumna została przetransportowana do Pałacu Holyroodhouse w Edynburgu, a następnie przeniesiona do Katedry św. Idziego również w Edynburgu. W ostatniej drodze matce towarzyszyli członkowie rodziny królewskiej, między innymi król Karol III oraz jego małżonka Camilla.

We wtorek w godzinach popołudniowych ciało Elżbiety II zostało przewiezione na lotnisko w Edynburgu,  a  następnie przetransportowane do Londynu. Królowej towarzyszyła jej córka, księżniczka Anna oraz jej mąż wiceadmirał Timothy Lawrence. Wieczorem trumna dotarła do Pałacu Buckingham. 

Reklama

Zobacz również: Styl Elżbiety II. Dlaczego królowa nosiła kolorowe kreacje i broszki?

Tysiące Brytyjczyków żegnają królową. Ciało Elżbiety II jest już w Londynie

Zmarłą królową w Londynie żegna rodzina królewska oraz pałacowa służba.  Pod Pałacem Buckingham już od niedzieli gromadzą się tłumy poddanych. Tysiące osób składa hołd zmarłej królowej. Brytyjczycy przynoszą kwiaty i znicze. W ciszy modlą się za monarchinię.

Trumna z ciałem królowej zostanie w Pałacu Buckingham do środy. Najprawdopodobniej wczesnym popołudniem monarchini zostanie przewieziona w uroczystym kondukcie do Pałacu Westminsterskiego. Ciało będzie w siedzibie brytyjskiego parlamentu aż do dnia pogrzebu (19 września). Zostanie wystawione na widok publiczny, by pogrążeni w żałobie Brytyjczycy mogli pożegnać się z panującą ponad 70 lat władczynią. 

Zobacz również: Aleksandra Kwaśniewska wspomina spotkanie z królową: Dziękuję za ten nieopisany zaszczyt

Zobacz również: Karol III stracił cierpliwość. Wybuchł złością na oczach kamer

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Królowa Elżbieta II | król Karol III | Pałac Buckingham

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy