Reklama

Twoja pensja wynosi 7 tys. zł? Sprawdź, jak duża będzie twoja emerytura

Wysokość emerytury to zmartwienie wielu Polaków. Niska wysokość składek czy zbyt krótki staż pracy to niektóre czynniki, przez które świadczenie może być niepokojąco niskie. Sprawdzamy, ile może wynosić twoja emerytura oraz jak ją obliczyć. Czy wiesz, ile wynosi stawka brutto i netto?

Dzięki narzędziom udostępnianym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Polacy mają szansę dowiedzieć się, ile będzie wynosić ich emerytura, jeszcze zanim na nią przejdą.

Jak sprawdzić, ile będzie wynosić emerytura?

Jednym z najbardziej pewnych sposobów na sprawdzenie wysokości swojej emerytury jest skorzystanie z kalkulatora emerytalnego, który można znaleźć na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. System korzysta z nowych zasad przyznawania emerytur, przez co wynik jest wiarygodny.

Warto jednak pamiętać, że kalkulator pokazuje prognozowaną wysokość świadczenia i nie jest prawną podstawą do rozliczeń. Kalkulator przeznaczony jest dla osób, które nie pobierają jeszcze emerytury. Oszacowana łączna kwota stawek dzielona jest przez średnią dalszą długość życia danej osoby. Aby uzyskać wynik, wystarczy zalogować się w systemie ZUS i uzupełnić wszystkie niezbędne dane.

Reklama

Dzięki prognozie, obliczonej przez system będziemy mieli szansę dowiedzieć się o danych na temat:

  • Stanu konta i subkonta ZUS w momencie przejścia na emeryturę z uwzględnieniem waloryzacji,
  • kwoty zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne bez składek na OFE i subkonto,
  • kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego,
  • kwoty zapisanej na subkoncie.

Jak obliczyć emeryturę 2023 z brutto na netto?

Kiedy otrzymamy oszacowaną kwotę naszej emerytury, możemy przeliczyć stawkę z brutto na netto. Każdego seniora obowiązuje składka zdrowotna, która wynosi 9 proc. W przypadku świadczeń wyższych niż 2500 zł brutto, emeryt musi odliczyć od kwoty świadczenia również podatek dochodowy o wysokości 12 proc.

Aby obliczyć kwotę emerytury netto, należy jej wysokość najpierw pomnożyć przez 9 proc. oraz odjąć tę kwotę od całości. Następnie, jeśli obowiązuje nas podatek dochodowy, pomnożyć ją przez 12 proc. i otrzymaną liczbę odjąć od wysokości świadczenia. Końcowy wynik to przewidywana wysokość emerytury netto. 

Jaka emerytura przy zarobkach 7 tys. brutto?

Stosując wiele uproszczeń, przyjmując, że przepracowaliśmy 35 lat, zarabiając 7 tys. zł brutto, po przejściu na emeryturę nasz fundusz łącznie będzie wynosił ok. 1 076 384 zł. Zgodnie z przeciętną długością życia po osiągnięciu wieku emerytalnego, miesięczna emerytura może nawet wynieść ok. 6 700 zł brutto.

Warto jednak pamiętać, że obliczona wartość zależy od wielu czynników. Aby przekonać się, ile będzie wynosić świadczenie w konkretnym przypadku, warto samodzielnie wykorzystać kalkulator emerytalny i wpisać aktualne dane, dotyczące naszej sytuacji.

Źródło: zus.pl, biznes.interia.pl

Zobacz także:

Mała rewolucja w obliczaniu emerytury. Tak łatwo sprawdzisz wysokość swojej

Jak obliczyć swoją emeryturę? Jest prosty sposób, kwotę możesz poznać już teraz

Jak obliczyć emeryturę? Możesz to zrobić sam, ZUS udostępnił narzędzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wysokość emerytur | emerytura | emerytura 2023

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy