Reklama

Tylko 260 Polaków nosi to imię. A szkoda, bo ma wyjątkowe znaczenie

Są takie imiona, która od lat znajdują się w czołówce najczęściej nadawanych dzieciom, raz za razem deklasując rywali. Tymczasem nieco oryginalniejsze zajmują końcowe miejsca, a osoby je noszące można policzyć na palcach obu rąk. Jakie jest najrzadsze imię w Polsce? Niewiarygodne co oznacza.

Zofia i Antoni niezmiennym faworytem. Najpopularniejsze imiona w Polsce

Wybór imienia to jedna z najważniejszych, a niekiedy również najtrudniejszych decyzji w życiu świeżo upieczonych rodziców. Często kierują się w tym przypadku rodzinną tradycją, niekiedy stawiają na klasykę, a czasami, wbrew opinii najbliższych, wybierają oryginalne imię, które w przyszłości ma być prawdziwą wizytówką dziecka.

Od kilku lat popularność pewnych imion się nie zmienia. Wśród dziewczynek królują Zofie, Zuzanny i Hanny, zaś listę imion męskich deklasuje Antoni, Jan oraz Aleksander. Tymczasem są takie imiona, których posiadacze stanowią całkowitą mniejszość.

Reklama

Zobacz również: Niezwykła historia Polaka. To on był pierwowzorem bohatera kultowej kreskówki

Jakie jest najrzadsze imię w Polsce? Na te rodzice stawiają nieczęsto

Polacy chętnie stawiają na tradycyjne imiona. Są jednak tacy rodzice, którzy decydują się na te zdecydowanie mniej popularne. Zestawienie najpopularniejszych damskich imion zamyka między innymi Aldona. W ubiegłym roku to imię otrzymało zaledwie pięć nowo narodzonych dziewczynek. Co oznacza to imię?

Aldona jest imieniem pochodzenia łacińskiego, które oznacza "słodka i miła". Dawniej nazywano nim litewskie księżniczki, a dziś jest wyjątkowo rzadko spotykanym imieniem w Polsce. Mimo iż jest popularne na całym świecie, w naszym kraju nosi je niewiele ponad 20 tys. kobiet.

Imię Aldona kojarzy się z wrażliwością, dobrocią oraz szlachetnością. Kobiety o tym imieniu są inteligentne i zdolne, a także wierne swoim przyjaciołom i najbliższym. Mówi się, że Aldona jest kobietą energiczną, ale nie działającą pochopnie. Lubi podejmować wyzwania, ale jej decyzje są zawsze przemyślane i odpowiedzialne. Znaczenie imienia określa ją jako idealną matkę oraz towarzyszkę życia.

Zobacz również: Pamiętasz serial z czasów PRL-u "Alternatywy 4"? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

Najrzadsze imię męskie. "Nieśmiertelny" i "niezwykły"

Jednym z najrzadziej wybieranych imion męskich jest Ambroży. Nosi je niewiele ponad 260 mężczyzn w Polsce, a w ubiegłym roku otrzymało je zaledwie sześciu chłopców. Mimo iż dziś nadawanie tego imienia należy do rzadkości, przed laty było zupełnie inaczej. Z tą różnicą, że wielu osobom zdarzało się przekręcać Ambrożego w przeróżnych kierunkach: tak powstał Brożek czy Jamrozy.

Imię Ambroży oznacza z języka greckiego "nieśmiertelnego". Podobne słowo, ambrozja, oznacza napój bogów na Olimpie, który zapewniał im wieczne życie. Znaczenie imienia Ambroży wiąże się również z pochwałą i szacunkiem, a także odwagą i siłą.

Ambroży jest człowiekiem mocno przywiązanym do swoich najbliższych. Zależy mu na szacunku innych, ale jednocześnie świetnie zdaje sobie sprawę z tego, co chce osiągnąć, konsekwentnie prąc do przodu i pokonując kolejne przeszkody.

Zobacz również: Wakacje z teściami: Nieznana twarz teściowej ujawnia się w czasie urlopu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: imię dla syna | imię dla córki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy