Urodziny Kubusia Puchatka
14 października mija 79. rocznica pierwszego wydania książki A. A. Milne'a "Kubuś Puchatek". Dzieci w całej Polsce będą obchodzić urodziny misia o bardzo małym rozumku.
Warszawska uroczystość rozpocznie się 14 października o godzinie 10.45. W postać Puchatka wcieli się aktor Leszek Zduń (znany m.in. z serialu "Rodzina zastępcza"). Towarzyszyć mu będą Joanna Racewicz, dziennikarka telewizyjnej Panoramy jako narratorka oraz Maciej Orłoś, dziennikarz Teleekspresu jako Krzyś. Czas spędzony z Kubusiem urozmaicą dzieciom występy Ewy Scholl, aktorki Teatru Guliwer.
Lekturze towarzyszyć będą zabawy, konkursy oraz poczęstunek - tort urodzinowy dla Jubilata, ufundowany przez mokotowską cukiernię Smakołyk. Mali pacjenci otrzymają książki o Kubusiu.
Urodziny Kubusia Puchatka świętować będą tysiące dzieci w całym kraju. Urodzinowe uroczystości w przedszkolach, szkołach, bibliotekach, domach kultury, księgarniach, szpitalach, teatrach i świetlicach uświetnią swym udziałem lokalne osobistości, aktorzy, sportowcy i przedstawiciele różnych zawodów oraz władz samorządowych, którzy będą czytać dzieciom o przygodach Małego Misia.
W Warszawie urodziny Misia organizują m.in. Przedszkole pn. Chatka Puchatka przy ul. Brązowniczej oraz Przedszkole im. Kubusia Puchatka przy ul Dąbrówki.
W Poznaniu na wspólnie brykanie z Tygryskiem, Misiem i jego Przyjaciółmi zaprasza księgarnia "Pod Aniołami". Świętowanie urodzin odbędzie się także m.in.: w Iłży, gdzie przeprowadzony zostanie konkurs na najdłuższe skoki kangurków; w Legionowie, gdzie dzieci będą wspólnie piec tort dla Kubusia; w Łańcucie, Tuszynie, Przemyślu, Mikołowie, Złotowie, w Krakowie, Liszkach, Jastrzębiu Zdroju, Kępnie, w gminie Jasło, w Dąbrowie Chełmińskiej; w Sztumie, w którym dzieci będą zapisywać życzenia dla Kubusia na wędrującym plakacie; w Łupkach koło Piszu,
w których teren Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dzieci niepełnosprawnych zamieni się w pełen atrakcji Stumilowy Las. Najtrudniejszą konkurencją wśród zgłoszonych do fundacji propozycji będzie niewątpliwie konkurs na rozśmieszanie Kłapouchego. Tradycją Urodzin Kubusia jest wspólne jedzenie tortu z dedykacją dla jubilata i śpiewanie mu stu lat.
Postać Niedźwiadka o Bardzo Małym Rozumku wyszła spod pióra urodzonego w 1882 r. Alana Alexandra Milne'a, wykładowcy akademickiego, który talenty literackie przejawiał już jako student Trinity College w Cambridge. W 1920 r. Milne został ojcem jedynego syna Christophera Robina, któremu na pierwsze urodziny kupił w sklepie Harrodsa zabawkę - pluszowego misia. Krzyś, jego miś oraz przyjaciele - zwierzaki oglądane wspólnie w londyńskim ogrodzie zoologicznym, stały się wkrótce literackimi postaciami. W 1926 r. ukazała się powieść dla dzieci "Kubuś Puchatek", a dwa lata później - "Chatka Puchatka". Już za życia Milne'a, który zmarł 31 stycznia 1956 r., przygody małego Misia i jego przyjaciół zostały przetłumaczone na 12 języków i sprzedane w 7 milionach egzemplarzy.
O popularności Kubusia Puchatka w naszym kraju świadczy m.in. fakt, że w wielu miastach w Polsce np. w Warszawie, Koszalinie, Legnicy czy Łodzi - ulice noszą jego imię. Miś jest również częstym patronem przedszkoli w całym kraju.
Urodzinom Kubusia towarzyszy ogłoszony przez Fundację Konkurs na Najładniejszy Prezent dla Kubusia Puchatka wykonany przez dzieci. Nagrodzone prace w ramach wystawy objazdowej odwiedzą następnie miejscowości aktywnie uczestniczące w kampanii czytania.
Centralna impreza urodzinowa odbywa się tradycyjnie w szpitalu dziecięcym. Chodzi o podkreślenie, jak ważne jest codzienne czytanie dzieciom chorym, cierpiącym i niepełnosprawnym. Spotkania z książką i bohaterami dziecięcych lektur pozwalają małym pacjentom przezwyciężyć uczucie osamotnienia i bólu, łagodzą stres, stymulują rozwój psychiczny i intelektualny. Pełna ciepła, humoru i znakomitych obserwacji psychologicznych książka o przygodach małego misia jest też doskonałą okazją do wprowadzenia rytuału codziennego czytania dzieciom w tych domach i placówkach, gdzie dotychczas nikt im nie czyta. Głośne czytanie dziecku należałoby jednak zacząć wcześniej i od łatwiejszych lektur - książeczek obrazkowych z prostymi tekstami, które stymulują rozwój dziecka i uczą je języka.