Uwaga na świątecznym spacerze. Leśnicy apelują o ostrożność
Oprac.: Agata Zaremba
Wraz z nadchodzącym kwietniem i wzrostem temperatury zauważamy coraz więcej oznak wiosny. Jej przybycie zwiastują nie tylko kwitnące rośliny i wracające ptaki, ale także wybudzające się ze snu zimowego zwierzęta. Jak poinformowali leśnicy z Lasów Państwowych, w lasach już możemy spotkać pewien gatunek. Trzeba jednak na niego uważać, ponieważ może być groźny dla człowieka.
Spis treści:
Pojawiła się już w polskich lasach
Leśnicy Lasów Państwowych, a dokładniej Nadleśnictwa Lidzbark położonego na terenie województwa warmińsko-mazurskiego oraz niewielkiej części mazowieckiego, poinformowali o wiosennej aktywności pewnego gatunku w polskich lasach. Chodzi o żmiję zygzakowatą, która wybudziła się z zimowego odpoczynku.
Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż w Polsce. W związku z tym na facebookowym profilu nadleśnictwa pojawił się post, w którym leśnicy postanowili przypomnieć Polakom o bezpieczeństwie podczas spacerów po lesie.
Żmija zygzakowata — jak wygląda i gdzie występuje?
W Polsce żmija zygzakowata występuje na obszarze całego kraju. Jednakże najliczniejsze żmijowiska znajdują się w Bieszczadach, w Beskidzie Niskim, a także w Karkonoszach i na Pomorzu. Najczęściej natrafimy na nią w lasach, na łąkach i polach. Jak podkreślają leśnicy:
Gady lubią się wygrzewać w cieple — na kamieniach lub w mocno nasłonecznionych miejscach w lesie
Polskie żmije mogą mieć różne ubarwienie. Wyróżniamy przede wszystkim żmiję brązową w odcieniach od ceglastego do ciemnego brązu, żmiję szarą - od srebrzystoszarego do grafitowego, a także żmiję czarną.
Charakterystycznym elementem ubarwienia tego gada jest zygzak na grzbiecie. Jednakże w przypadku żmii czarnej jest on niewidoczny. Żmiję poznamy również po ciemnej plamie z tyłu głowy, która jest szczególnie zauważalna na brązowych osobnikach.
Czy jest niebezpieczna? "Nie ukąsi człowieka, jeśli nie ma ku temu powodu"
Żmija zygzakowata jest jadowitym gadem z rodziny żmijowatych. To jedyny jadowity wąż w Polsce. Leśnicy zapewniają jednak, że:
Nigdy nie ukąsi człowieka, jeśli nie ma ku temu powodu
Żmija najczęściej kąsa człowieka odruchowo, gdy się przestraszy lub gdy ktoś ją nadepnie. Z tego powodu chodząc po lesie, musimy zachować szczególną ostrożność. Warto także zadbać o odpowiednie obuwie — do lasu najlepiej włożyć buty za kostkę. Spacerując, musimy zawsze patrzeć pod nogi.
Najlepiej spacerować szutrowymi drogami leśnymi, gdzie łatwiej jest ją zauważyć niż w lesie w zaroślach.
Pamiętajmy też, że żmija jest gatunkiem objętym ochroną.