W biurach ciągle źle

Dobiegła końca druga edycja badań bezpieczeństwa i ergonomiczności komputerowych stanowisk pracy Ergotest. Ponad połowa pracowników biurowych pracuje w warunkach zagrażających zdrowiu.

article cover
INTERIA.PL

Tradycyjnie bardziej pokrzywdzone są kobiety. W złych warunkach pracuje 58 procent respondentek. Dla respondentów odsetek ten wynosi 44 procent.

Zagrożenie utratą zdrowia wzrasta także w przypadku pracowników administracji państwowej i spółek skarbu państwa. W tych miejscach pracy większości zasad ergonomii nie spełnia odpowiednio 56 i 54 procent stanowisk.

Okazuje się, że dbamy...sami o siebie. We "własnych" firmach zapewniamy sobie "tylko" 44 procent niebezpiecznych stanowisk. W firmach zagranicznych to 47 procent, w polskich - 50 procent. Najbezpieczniej (poniżej 50 procent niewłaściwych stanowisk pracy) jest w firmach małych (do 6 pracowników) oraz bardzo dużych (powyżej 50 zatrudnionych). Badania zostały przeprowadzone metodą ankiety internetowej. W tegorocznej edycji wzięło udział 8306 respondentów. Ankieta powstała w konsultacji ze specjalistami z PSPS BHP oraz Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi. Organizatorami kampanii są Polskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP oraz firma Fellowes.

Czy twoja praca jest bezpieczna? - podstawowe warunki bezpiecznej pracy przy komputerze

1.Na każdego pracownika powinno przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2m2 wolnej podłogi.

2.Szerokość przejścia w biurach powinna być nie mniejsza niż 60 cm.

3.Wszystko po co sięgasz powinno leżeć w zasięgu rąk bez konieczności wychylania się i skrętu tułowia, oraz na wysokości nie wyższej niż bark.

4.Klawiatura i mysz powinny być umieszczone na wysuwanej szufladzie, ok. 60 -75 cm nad ziemią. Blat pod monitor - 70 -90 cm nad ziemią, przy czym różnica miedzy blatem klawiatury i monitora nie powinna być mniejsza niż 10 cm.

5.Odpowiednia przestrzeń dla nóg, dla wysokiego mężczyzny to 65 cm wysokości, 70 cm głębokości, 70 - 80 cm szerokości.

6.Krzesło powinno mieć 5 punktów podparcia i sztywną, pozbawiona luzów konstrukcję.

7.Krzesło powinno mieć możliwość regulacji wysokości siedzisk. Odpowiedni zakres regulacji wysokości to 40 -51 cm.

8.Stały kąt oparcia powinien wynosić ok. 10 stopni odchylenia w tył od pionu. Odpowiedni zakres jego regulacji to 5 stopni w przód i 30 w tył.

9.Stanowisko powinno umożliwiać położenie stóp płasko na podłodze. Jeśli jego konstrukcja na to nie pozwala - powinno być wyposażone w podnóżek.

10.W przypadku częstej pracy z dokumentami i notatkami, stanowisko powinno być wyposażone w uchwyt na dokumenty, z regulacją ustawienia wysokości i nachylenia. Uchwyt powinien znajdować się przed pracownikiem - między klawiaturą a monitorem, zawsze tak, by minimalizować ruchy głowy.

11.Monitor komputera powinien mieć możliwość odchylenia do 20 stopni do tyłu. W przypadku braku regulacji stanowisko powinno być wyposażone w umożliwiającą ja podstawkę.

12.Klawiatura powinna mieć możliwość regulacji kąta nachylenia.

13.Stanowisko powinno umożliwiać oparcie nadgarstków podczas pisania na klawiaturze i korzystania z myszy, najlepiej na podstawce żelowej.

INTERIA.PL/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas