W grudniu senior powinien pamiętać o tych zniżkach. Może sporo zaoszczędzić

Aleksandra Tokarz

Opracowanie Aleksandra Tokarz

Grudzień, pod względem wydatków, bywa dość ciężkim miesiącem. Świąteczne wyjazdy i wigilijne przygotowania mogą niejednokrotnie mocno uszczuplić budżet. Tym jednak nie muszą martwić się seniorzy. Pod warunkiem, że będą pamiętać o kilku kluczowych, przysługujących im ulgach. Na nich mogą sporo zaoszczędzić.

Jakie ulgi dla seniorów po 60. roku życia? W grudniu warto o nich pamiętać
Jakie ulgi dla seniorów po 60. roku życia? W grudniu warto o nich pamiętaćMarek BazakEast News

Co daje legitymacja seniora? Załóż po 60. roku życia

Osoby mające ustalone prawo do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, wraz z przejściem na świadczenie otrzymują legitymację emeryta lub rencisty. Podobny dokument, który od stycznia 2023 roku dostępny jest również w formie elektronicznej, upoważnia seniora do wielu zniżek i ulg.

Jakie korzyści płyną z posiadania legitymacji emeryta? Senior może skorzystać między innymi ze:

  • zniżek na przejazdy komunikacją miejską,
  • zniżek na przejazdy koleją,
  • zwolnienia z abonamentu RTV,
  • odliczenia od podatku leków przepisanych przez lekarza na kwotę powyżej 100 złotych.

Jakie zniżki na PKP po 60. roku życia? Taniej komunikacją

W kontekście zbliżających się świąt, kiedy zniżki na przejazdy stają się szczególnie pożądaną formą ulg, legitymację emeryta warto zawsze mieć przy sobie. W większości dużych, polskich miast posiadający podobny dokument senior może liczyć na tańsze lub bezpłatne podróże komunikacją miejską.

Zniżki przysługują również podczas podróży pociągami. Bilet Seniora oferuje między innymi PKP Intercity. Skorzystać może z niego każda osoba, która ukończyła 60. rok życia. Ceny biletów są wówczas niższe od cen bazowych o 30 proc.

Jak załatwić Kartę Seniora? Oto do czego uprawnia

Osoby, które ukończyły 60. rok życia mogą wyrobić również imienną Ogólnopolską Kartę Seniora. Podobny dokument jest swego rodzaju kartą zniżkową, której głównym celem jest aktywizowanie seniorów w życiu społecznym.

Jak załatwić Kartę Seniora? Oto do czego uprawnia
Jak załatwić Kartę Seniora? Oto do czego uprawnia 123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Koszt wyrobienia Ogólnopolskiej Karty Seniora to 35 złotych na okres jednego roku lub 50 złotych na okres dwóch lat. Na terenie Gmin Przyjaznych Seniorom karta jest bezpłatna. Chcąc stać się posiadaczem tego dokumentu, należy udać się do urzędu miasta lub gminy, gdzie pobiera się wniosek o jego wydanie. Tam również senior może zapoznać się z listą miejsc, w których uzyska ulgi.

Dzięki Ogólnopolskiej Karcie Seniora osoby 60+ mogą liczyć na zniżki w sanatoriach, uzdrowiskach czy gabinetach rehabilitacji. Taniej mogą skorzystać również z zabiegów leczniczych, usług fryzjerskich czy kosmetycznych - miejsc, które w kontekście zbliżających się świąt mogą okazać się warte odwiedzenia. Wszystko zależy jednak od tego, czy dana placówka przystąpiła do programu i honoruje kartę.

W jakich sklepach działa karta seniora? Zniżki na zakupy

Seniorzy taniej mogą również zrobić zakupy. Każda osoba, która ukończyła 60. rok życia może bezpłatnie przystąpić do programu, który oferuje sieć sklepów Carrefour, wyrabiając Kartę Seniora. Jak działa dokument?

Posiadacz Karty Seniora, który we wskazane dni - wtorki i czwartki - zrobi zakupy za minimum 50 złotych, otrzyma rabat 10 proc. na kolejne zakupy. Ten zostaje wydany w formie e-Kuponu. Zniżkę senior może wykorzystać w dowolnym dniu tygodnia, pokazując kasjerowi Kartę Seniora i e-Kupon rabatowy.

Czas na lepsze. Odcinek 2INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas