W lasach pojawił się pierwszy zwiastun wiosny. Leśnicy pokazali zdjęcia
Oprac.: Agata Zaremba
Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a jej pierwsze oznaki możemy już zaobserwować nie tylko w świecie zwierząt, lecz także w królestwie roślin. Leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne donoszą, że w lasach już rozkwita wawrzynek wilczełyko. To jeden z pierwszych zwiastunów zbliżającej się wiosny.
Spis treści:
Leśnicy donoszą, że wawrzynek wilczełyko już zakwita w lasach. Co to oznacza?
Kwitnienie wawrzynka wilczełyka, zanim roślina wypuści liście, jest zjawiskiem fascynującym. Przypada ono zazwyczaj na przełom marca i kwietnia, jednak czasami roślina zakwita już w lutym. Taka sytuacja ma właśnie miejsce w lokalnych lasach w Ustrzykach Dolnych, położonych w województwie podkarpackim.
Według informacji leśników z Lasów Państwowych obserwacja tego rodzaju roślinności to swoisty znak, że zima ustępuje miejsca nowemu cyklowi życia w przyrodzie.
Kwitnienie wawrzynka wilczełyka to również spektakularne widowisko dla zmysłów, bowiem intensywny słodki zapach jego kwiatów, roznosi się na znaczną odległość. Owoce tej rośliny, czerwone pestkowce, stanowią smakowite pożywienie dla ptaków i innych zwierząt leśnych.
Wawrzynek wilczełyko — co to za roślina?
Wawrzynek wilczełyko wytwarza drobne i delikatne kwiaty o średnicy nieco ponad centymetra. Ich kolor zależy od odmiany, jednak najczęściej mają one fioletową barwę. Z kolei latem na krzewach pojawiają się małe, czerwone owoce o średnicy 1 cm.
Wawrzynek wilczełyko to roślina występująca zarówno w Europie, jak i Azji. W Polsce spotkać ją można przede wszystkim w cienistych, wilgotnych lasach liściastych oraz mieszanych, choć niekiedy rośnie również w zaroślach. Jest to jeden z dwóch rodzimych gatunków wawrzynków występujących na terenie Polski. Roślina ta jest objęta ochroną, aby zapobiec zrywaniu gałązek pokrytych kwieciem na wczesnowiosenne bukiety.
Czy wawrzynek wilczełyko jest trujący?
Nazwa "wilczełyko" prawdopodobnie wywodzi się od właściwości kory tej rośliny. Substancje trujące zawarte w korze mogą wywoływać poważne reakcje skórne u ludzi, w tym obrzęki, pęcherze i owrzodzenie. Z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność w kontakcie z tą rośliną.
Bardzo niebezpieczne są również owoce wawrzynka. Zawierają dafnetoksynę i mezereinę, które dla człowieka i innych ssaków są substancjami silnie trującymi. Choć dla ssaków i ludzi wawrzynek wilczełyko jest niebezpieczny, dla owadów i ptaków stanowi on cenny pokarm i schronienie.