W małej firmie czy w dużej korporacji?
Obecna sytuacja na polskim rynku pracy nie sprzyja znalezieniu zatrudnienia, nawet absolwentom najlepszych uczelni mają z tym trudności.. Zastanawianie się, czy podjąć pracę w dużej, czy może raczej małej firmie niekiedy pozbawione jest sensu.
Niejednokrotnie wybór tej a nie innej firmy podyktowany jest charakterem osoby starającej się o pracę. Pracy w dużej firmie towarzyszy niemal zawsze atmosfera formalnego zachowania. Dlatego ci, którzy przedkładają pracę w małym zespole nad korporacyjne życie, zdecydowanie powinny wybierać spośród małych i średnich przedsiębiorstw. Niezbyt liczny personel sprzyja nawiązywaniu znajomości, podczas gdy praca w dużym zakładzie ogranicza się najczęściej do znajomości jedynie z widzenia. Pracownicy dużych firm porównują często szansę na spotkanie Dyrektora Naczelnego z otrzymaniem audiencji u Papieża. Nieodpowiedni pod tym względem wybór pracy, zmuszający nieustannie do oficjalnego zachowania czy wręcz powodujący alienację, może sprawić, że praca z czasem dla niektórych osób stanie się męcząca.
Praca w dużej firmie uniemożliwia bardzo często zwrócenie się o pomoc do innych, o zmusza do samodzielnego podejmowania decyzji. Powodem takiej sytuacji jest to, że większość menedżerów średniego szczebla jest odpowiedzialna za ściśle określone, powierzone im obowiązki. Brak rozeznania w innych sprawach oraz pośpiech i duże tempo pracy powodują, że każdy pracownik zdany jest najczęściej sam na siebie. Charakter dużych korporacji sprawia, że zwracanie się o pomoc czy choćby same wyjaśnienia, mogą zostać potraktowane przez innych, jak coś nieprzystającego do powagi wykonywanej pracy.
W małych firmach niejednokrotnie wszyscy współpracownicy znają się w pewnym zakresie na obowiązkach i pracy innych. Z tego powodu, w takich środowiskach bardziej można liczyć na pomoc, czy choćby chwilowe zastępstwo w wykonywanych obowiązkach przez drugą osobę. Charakter tego typu miejsc pracy sprawia, że pracownicy mają częstsze i lepsze kontakty z przełożonymi, przez co mogą wpływać na zarządzanie firmą.