W Niemczech pojawiły się "kamienie głodu". Ich znaczenie jest przerażające

Ekstremalna susza w Europie powoduje, że radykalnie obniżają się poziom rzek. W Niemczech przez brak opadów i wysokie temperatury zaczęto zauważać kamienie, na których wyryto specjalne przesłanie dla przyszłych pokoleń. Ich wyłonienie się nie wróży nic dobrego.

Wyjątkowo niski poziom Renu sprawił, że zaczęły wyłaniać się "kamienie głodowe"
Wyjątkowo niski poziom Renu sprawił, że zaczęły wyłaniać się "kamienie głodowe" Thierry Monasse / ContributorEast News

"Kamienie głodu” to głazy w rzekach, które można dostrzec przy bardzo niskim poziomie wody. Teraz wyłoniły się w Niemczech, na Renie i Łabie. Widok kamieni głodowych przed wiekami budził niepokój - zwiastował bowiem klęskę głodu.

Wzdłuż brzegów Łaby znaleziono ich ostatnio dziesiątki, a wiele z nich do tej pory nie było znanych i opisanych. Od co najmniej siedmiu wieków mieszkańcy przyrzecznych miejscowości ryją na kamieniach daty upamiętniające największe susze. Najstarszy napis pochodzi z 1417 roku, znajduje się on na Łabie w miejscowości Decin (dzisiejsze Czechy). Co prawda, został częściowo zniszczony przez kotwice statków cumujących do brzegu, jest więc mało czytelny, ale obok można wyraźnie zauważyć datę 1616 oraz słynne przesłanie:

"Kiedy mnie widzisz, płacz"

Jest to ostrzeżenie do mieszkańców przepowiadające, że nadchodzi trudny czas - gorsze zbiory, puste spichlerze, a co za tym idzie - głód. Ostatnie wyryte na głazach w tamtym rejonie napisy pochodzą sprzed kilku lat. W ostatnich dniach dostrzeżono kolejne. Na kamieniach głodowych na Renie widnieją daty 2015 i 2018 - wtedy to ostatni raz w Niemczech mówiono o suszy. Jak twierdzą niektórzy naukowcy, kryzysy z powodu niedostatecznej ilości opadów przed laty to nic, w porównaniu do teraźniejszości. Tegoroczna susza w Europie ich zdaniem jest najpoważniejsza od 500 lat.

Najzdrowsze tłuszcze. Gdzie je znajdziemy?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas