W ten sposób przyspieszasz proces starzenia mózgu. Nawet dwa lata w jedną noc

Nie od dziś wiadomo, że sen jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jak się okazuje, jego brak przyczynia się do przyspieszenia procesu starzenia mózgu – nawet o dwa lata w ciągu jednej nieprzespanej nocy. Istnieje jednak sposób, by odwrócić te zmiany. Oto co ustalili naukowcy.

Badania wskazują, że niezapewnianie organizmowi odpowiedniej dawki snu ma wpływ na strukturę mózgu
Badania wskazują, że niezapewnianie organizmowi odpowiedniej dawki snu ma wpływ na strukturę mózgu123RF/PICSEL

Dlaczego sen jest ważny?

Badania wskazują, że niezapewnianie organizmowi odpowiedniej dawki snu ma również wpływ na strukturę mózgu. Z analiz naukowców, które zostały opublikowane w "The Journal of Neuroscience wynika, że brak snu przyspiesza tempo starzenie się tego narządu.

Brak snu negatywnie odbija się na zdrowiu i podnosi ryzyko wystąpienia niektórych chorób
Brak snu negatywnie odbija się na zdrowiu i podnosi ryzyko wystąpienia niektórych chorób123RF/PICSEL

Sen a starzenie się mózgu. Co mówią wyniki badania?

Naukowcy zbadali 134 zdrowe osoby, dokładnie 42 kobiety i 92 mężczyzn w wieku od 19 do 39 lat. W tym celu wykorzystano obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. Zastosowano podział na pięć grup. Trzy pierwsze odznaczały się całkowitym brakiem snu. Wówczas zaobserwowano, że postarzyło to mózgi badanych o 1-2 lata w stosunku do wieku wyjściowego.

Poza tym wykazano powiązania między procesem starzenia po utracie snu a częściowym brakiem snu. W jednej z grup znajdowały się osoby, które w ciągu jednej nocy spędziły w łóżku jedynie trzy godziny, a w drugiej ochotnicy, którzy podczas pięciu nocy spali po pięć godzin. W obu przypadkach nie zauważono jednak zmian związanych z wiekiem mózgu.

Naukowcy wywnioskowali więc, że wystarczy całkowita utrata snu, czyli nieprzespanie jednej nocy, by wpłynąć na wiek mózgu i go postarzyć. Zmiany te można jednak cofnąć za pomocą regeneracji, czyli odespania.

***

Chcesz brzmieć jak osoba inteligentna? Tych zwrotów unikaj!INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas