Reklama

Reklama

W tym regionie Polski spotkasz wielu stulatków

Sto lat, sto lat, niech żyje, żyje nam – te popularne życzenia urodzinowe zna każdy Polak. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że na Podkarpaciu przybywa osób, którym już nie wypada śpiewać „sto lat”. Okazuje się, że w tym regionie Polski jest coraz więcej stulatków.

Czy to fenomen na skalę Polski? Na Podkarpaciu działają dwa oddziału ZUS - jedna jednostka zlokalizowana jest w Rzeszowie, druga zaś w Jaśle. Co ciekawe - w Rzeszowie zarejestrowanych jest aż 82 osoby, które ukończyły 100 lat, natomiast w Jaśle stulatków jest 33. W sumie aż 115 osób na Podkarpaciu pobiera z Ubezpieczeń Społecznych świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat.

Świadczenie honorowe z uwagi na fakt osiągnięcia stu lat życia otrzymują z urzędu osoby, bez składania dodatkowych wniosków. Pieniądze wypłacane są dożywotnio, stanowiąc comiesięczny dodatek do emerytury. Świadczenie dostają również ci stulatkowie, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają emerytury, ani renty.

Reklama

Czytaj także: Sekret długowieczności: Dobre życie

Świadczenie dla stulatków co roku jest wyższe i dlatego osoby te otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach. Dla osób, które ukończyły sto lat po 28 lutego 2022 r., świadczenie honorowe wynosi 4944,79 zł brutto

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stary człowiek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy